Ponedeljek, 22. 12. 2008, 12.53
9 let, 2 meseca
Razstavi fotografij in likovnih del Kostje Gatnika

V Cankarjevem domu bodo drevi ob 20. uri odprli razstavo njegovih fotografij, v Narodni galeriji pa v torek retrospektivo likovnega opusa.
Prevladujejo slike z močno likovno noto
V Gatnikovem fotografskem opusu prevladujejo slike z močno likovno noto. Kot sredstvo za to je umetnik uporabil vse, od lastne sence, poslikav tal, tipografije na stenah stavb do grafitov. Ker je zagovornik novih tehnologij, je posamezne serije najpogosteje poimenoval kar z imenom fotoaparata, s katerim so bile narejene, posamezne fotografije pa pa so ostale brez naslova, prepuščene gledalčevi domišljiji, je ob razstavi v Mali galeriji Cankarjevega doma (CD) zapisal Milan Pajk, ki je opravil tudi izbor iz Gatnikovega skorajda nepreglednega foto arhiva.
Kostja Gatnik se s fotografijo ukvarja že od mladosti, razstavil pa jo bo tokrat prvič. Razstava bo odprta do 18. januarja 2009.
V Narodni galeriji rastava okrog 500 del
V Narodni galeriji bodo retrospektivno razstavo Gatnikovih del odprli v torek, 23. decembra, ob 19. uri. Zajela bo okrog 500 del, od del na platnu in originalnih ilustracij do plakatov, knjig, stripov, printov, logotipov, ovitkov plošč, koledarjev, fotografij in lutk, je za STA povedala kustosinja Marja Lorenčak, ki je razstavo pripravila skupaj s kustosom Andrejem Smrekarjem.
"Čisto veselje nad neodvisnim obstojem nečesa, kar je odlično"
Umetnik in profesor na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje Jožef Muhovič je o Gatnikovem slikarstvu zapisal, da v njem umetnik od začetka do konca ostaja zvest "aksiomu", da je slikarstvo nekaj, kar ponuja "čisto veselje nad neodvisnim obstojem nečesa, kar je odlično". Ta težnja k "odličnosti" po Muhovičevem prepričanju zaznamuje sploh celotno Gatnikovo ustvarjanje, naravnost eksemplarično v slikarstvu, ki se, drugače od popularnejših in aplikativnih zvrsti Gatnikove ustvarjalnosti, dosledno drži raziskovanja in artikulacije oblik, namenjenih temu, da se branijo pred površnimi vzorci fantazije, ker ne izhajajo iz sebičnega sanjarjenja in take ali drugačne instrumentalnosti, ampak se upirajo naši zavesti in jo s tem upiranjem kultivirajo.
Pri ilustraciji pa je Gatnik zavezan principu, da je izbira načina in izraza imanentna namenu in funkciji sporočila in ne stilu, ki vzpostavlja avtorja, kajti tako komunicira s publiko in s tistim, ki mu je sporočilo namenjeno, medtem ko v slikarstvu avtor komunicira sam s seboj, je o umetnikovem ustvarjanju zapisal oblikovalec Ranko Novak.
"Vrhunsko, virtuozno, domiselno in duhovito"
Likovnik Peter Skalar pa se je posvetil Gatnikovim oblikovalskim in ilustratorskim stvaritvam, ki jih je označil za "vrhunske, virtuozne, domiselne in duhovite". Gatnika je označil kot izjemnega risarja, ki je sposoben svojo risbo prilagoditi različnim sporočilnim namenom in oblikovalskim področjem. V Gatnikovih oblikovalskih delih je doseženo optimalno ravnotežje med vsebinsko in likovno estetsko komponento sporočila, je še zapisal.
Kostja Gatnik, rojen leta 1945 v Ljubljani, je slikarstvo študiral na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost, kjer je opravil tudi slikarsko specialko pri profesorjih Maksimu Sedeju in Zoranu Didku. Posveča se slikarstvu, grafičnemu oblikovanju, ilustraciji. Ilustriral in opremil je več kot 60 knjig, napravil mnogo plakatov in ovitkov za plošče, izdal zbirko stripov, oblikoval lutke in gledališke kostume. Pripravil je 20 samostojnih in sodeloval na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini, prav tako je prejel več nagrad v slikarstvu, stripu, ilustraciji in grafičnem oblikovanju.