Ponedeljek, 24. 3. 2008, 10.25
8 let, 7 mesecev
Neubauer: Letos pravzaprav obeležujemo 90-letnico slovenskega baleta
Baletne dneve, ki bodo potekali med 8. in 26. aprilom, sicer zelo pozdravlja, opomnil pa je, da niso enakovredni obeležitvi 50-letnice in 80-letnice, ki je potekala na državni ravni.
Proslava 50-letnice je bila po Neubauerjevih besedah eden od glavnih dogodkov v zgodovini slovenskega baleta. "To je bilo štirinajstdnevno slavje baletnih nastopov iz Ljubljane in Maribora. Organizirano je bilo na državnem nivoju; to, kar zdaj prirejajo, pa poteka na ravni mesta," je 78-letni režiser, koreograf, profesor, publicist in zgodovinar opere in baleta povedal v pogovoru za STA, med katerim je orisal glavne mejnike slovenskega baleta v teh 90 letih.
"Poudarek je bil na slovenskem, ne na tujem baletu."
Predsednik organizacijskega odbora 50. obletnice je bil Bratko Kreft. Tedaj smo podelili priznanja slovenskim plesalcem, ki so več kot 20 let delovali na baletnem področju. Odprli smo veliko razstavo z naslovom "50 let slovenskega baleta" in priredili slavnostni baletni koncert na glasbo slovenskih skladateljev, se je spominjal Neubauer in dodal: "Poudarek je bil na slovenskem, ne na tujem baletu."
Podobno slovesna je bila po Neubauerjevih besedah obeležitev 80-letnice slovenskega baleta. Proslava je potekala v Ljubljani in Mariboru. V obeh mestih je bil slavnostni koncert s podelitvijo priznanj, slavje pa so zaznamovale številne predstave obeh baletnih hiš. Razstavo iz 50-letnice so razširili na 80-letnico, pripravili pa so tudi videokaseto o slovenskem baletu.
Proslava slovenskega baleta
Mariborski Balet je začel z delom šele po II. svetovni vojni. "Mi ga nismo diskriminirali in rekli, da je proslava obeh obletnic samo ljubljanska zadeva, Maribor pa naj ima svojo proslavo od leta 1945 naprej - vendarle gre za proslavo slovenskega baleta," je poudaril sogovornik.
V zadnjem desetletju je prišlo v ljubljanskem baletnem ansamblu do številnih menjav vodij. Neubauer je kot pomembnejši predstavi v tem obdobju izpostavil Navihanko Heinza Spoerlija ter Ukročeno trmoglavko v režiji Johna Cranka. To sta bili po njegovih besedah dve svetli točki zadnjega desetletja, medtem ko je bilo sicer "kar precej baletnih večerov koreografov bolj dvomljivega ranga".
Prav tako se ne strinja s tem, da je v slovenskih baletnih ustanovah angažiranih toliko tujih plesalcev. "Dvanajst let sem bil šef Baleta v Ljubljani, vodil sem tudi Opero in balet v Mariboru. Predstavljam si, da sem dobil kar nekaj izkušenj na tem področju. Žalostno je, da v ansamblih prevladujejo tuji plesalci. Pri nas imamo dobre šole v Ljubljani in Mariboru, kjer se šolajo kakovostni kadri. Po zaključenem izobraževanju pa ne dobijo zaposlitve, kar je nedopustno, meni Neubauer.
Pomembno vlogo v zgodovini slovenskega baleta je imel Peter Golovin
Pomembno vlogo v zgodovini slovenskega baleta je imel Peter Golovin. Ljubljanski Balet je vodil v letih 1928-1946. Kljub temu, da je deloval v težkih razmerah, je začel s sedmimi plesalkami in ob odhodu s položaja delovanje sklenil s 30-članskim ansamblom, je dejal Neubauer. Vodstvo ansambla je prevzela Pia Mlakar, leta 1948 pa je tedanje ministrstvo za prosveto ustanovilo državno baletno šolo, ki je začela vzgajati poklicne plesalce.
Po Neubauerjevih besedah slovenskemu baletu kaže "bolj srednje". Balet ne dosega več tiste ravni, ki jo je včasih, je dejal in dodal: "Če bomo uspeli ponovno doseči to raven, bomo presrečni vsi tisti, ki smo v baletu delovali vsa ta leta."