Petek, 31. 1. 2014, 10.16
8 let, 8 mesecev
Nagrade Trend: Slovenci že v vrhu svetovne umetnosti
Nagrade Trend, s katerimi slavimo slovensko ustvarjalnost, se podeljujejo že štirinajsto leto zapored. Čeprav bi mnogi rekli, da gre za nesrečno število, Jožica Brodarič, organizatorka in pobudnica dogodka, meni, da je z izborom letošnjih nagrajencev žirija vseeno imela srečno roko.
Podeljenih je bilo pet nagrad, od tega štiri za dosežke v ustvarjalnosti in ena za življenjsko delo. Izbor nagrad poteka med avtorji s področij sodobne umetnosti, arhitekture, modnega, grafičnega in industrijskega oblikovanja, fotografije, ilustracije, stripa in animacije, scenografije in kostumografije ter novih medijev.
Med zadnjimi kolekcijami z njunim podpisom so presenetili vzorci kolekcije Diatomeja, ki temeljijo na strukturi kremenastih alg, ki jih najdemo tudi v Ljubljanici. Tako sta postregla z novimi konceptualnimi usmeritvami in vnesla nekaj svežega v portfelj modnih inovatorjev.
Njegova končna dela so uravnotežena in omogočajo dosledno in učinkovito realizacijo koncepta zastavljene predstave. V preteklem letu se je podpisal pod podobo več predstav. Med drugimi tudi: Kaligula Vita Tauferja in Misterij buffo Aleksandra Popovskega, Služkinji Vinka Möderndorferja in Othello Jerneja Lorencija.
V kolektivu so tudi pobudniki in partnerji Kompetenčnega centra za design management, v start-up sceno pa so posegli z ustanovitvijo dizajnerskega pospeševalnika DesignForward.
Fotograf živi v Franciji, največ časa pa preživi na potovanjih po vsem svetu. Retrospektiva Klavdij Sluban: After Darkness v fotografskem muzeju Musée Nicéphore Niépce v Burgundiji v Franciji je prikazala izbor del iz zadnjih dvajsetih let, ki je znova potrdil, da gre za enega najbolj konsistentnih avtorskih imen sodobne evropske fotografije. Njegovi striktno črno-beli posnetki, posneti z Leico in prežeti z njemu značilno melanholijo, sežejo daleč onstran reportažne fotografije. Med njegovimi najbolj prepoznavnimi deli so serije fotografij iz zaporov za mladoletne.
Skozi njihovo ustvarjanje smo se lahko srečali z več žanri: pop art, land art, performans, happening, body art, ludizem, vizualna in konkretna poezija, programirana umetnost, arte povera, strukturalizem, poststrukturalizem, semiotika, transcendentalni konceptualizem, ezoterika in mnogi drugi.
Gibanje se je oblikovalo v jedro štirih: Marko Pogačnik, Milenko Matanović, David Nez in Andraž Šalamun. Po uspešni razstavi v muzeju sodobne umetnosti v New Yorku se je kolektiv po dilemi o nadaljnjih korakih odločil za samorazpustitev in samostojno ustvarjanje po vsem svetu. Tako so še naprej sledili lastnemu konceptu in končnemu cilju, kjer so umetnost združevali z življenjem.