Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 5. 2008,
9.16

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 6. 5. 2008, 9.16

9 let, 1 mesec

Na Goriško prihaja priznani slovenski kipar Lujo Vodopivec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Mestni galeriji Nova Gorica bodo v petek, 9. maja, ob 20. uri odprli razstavo priznanega slovenskega kiparja Luja Vodopivca.

Avtor bo do konca meseca na Goriškem predstavljal svoja najnovejša dela, med njimi tudi kiparski objekt, ki ga je poimenoval Muzej moderne in sodobne umetnosti Nova Gorica, so sporočili iz mestne galerije.

Dvoličnost materialov in predmetov Vodopivec se v svojih najnovejših delih poigrava z dvoličnostjo materialov in predmetov. "Bron, ki je klasični kiparski material, kombinira z elektroinštalacijskim materialom in s steklenimi aplikacijami, s čimer ponovno presega dojemanja klasične forme," je med drugim v spremnem katalogu zapisala Sandra Belšak.

Po njenih besedah Vodopivčevi kipi s svojo površino in formo delujejo kot telesa, ki jih želimo otipati, saj kažejo "ne-več-prisotno" stanje, zaradi česar je "opazovalec prepuščen intuitivnemu raziskovanju bistvenih problemov Vodopivčevega kiparstva".

Kdo je Lujo Vodopivec? Lujo Vodopivec, ki se je leta 1951 rodil v Ljubljani, je v rojstnem kraju diplomiral na akademiji za likovno umetnost, kjer je tudi zaključil specialko. Njegovo ustvarjanje je razdeljeno na več obdobij. V 70-ih letih je delal minimalistične kovinske konstrukcije, v prvi polovici 80-ih let kipe-risbe iz lesa in kovine, ki so se navezovali na tedaj prevladujoče slikarstvo nove podobe, kasneje pa je začel razvijati sestavljene kipe. Njihova konstrukcija gledalca spominja na nenavadne pokrajine, stroje ali pohištvo, poudarjajo v novogoriški mestni galeriji.

Sicer pa je Vodopivec kot mojster dinamične, simbolne kiparske morfologije, s katero na izjemen način bogati podobo sodobnega slovenskega kiparstva, zapisan tudi pedagoškemu delu na ljubljanski akademiji. Njegove stvaritve, ki so med drugim uvrščene v stalno zbirko Moderne galerije v Ljubljani, so mu prinesle številne nagrade in priznanjem, tudi nagrado Prešernovega sklada leta 1988.

Ne spreglejte