Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
20. 3. 2009,
8.24

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 20. 3. 2009, 8.24

9 let, 2 meseca

Mariborskim lutkarjem se obetajo boljši časi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Lutkovnemu gledališču Maribor (LGM) se po dolgoletni prostorski stiski vendarle obetajo boljši časi.

Oktobra 2007 je namreč stekla 14 milijonov evrov vredna obnova minoritskega samostana, kamor se bodo mariborski lutkarji iz premajhnih in neustreznih prostorov v stavbi Mariborske mestne knjižnice preselili predvidoma septembra prihodnje leto. Tri do štiri nove urpizoritve na leto Repertoar LGM je že nekaj let stalnica. Vsako sezono pripravijo tri do štiri nove uprizoritve, med njimi vsaj eno domače delo. Kot je povedala direktorica LGM Breda Varl, se lahko pohvalijo z vrsto prvih izvedb besedil domačih avtorjev. Že četrto leto poteka Lutkovni studio, ki popestri repertoar še s kakšno krajšo produkcijo. Za otroke "do stotega leta" Po besedah Varlove so njihova ciljna publika "otroci vseh starosti, tudi tisti do stotega leta". Vsi vrtci in osnovne šole širšega mariborskega območja so vključeni v redni abonma. Redne abonmajske predstave imajo v LGM tudi za študente nekaterih oddelkov mariborske Pedagoške fakultete. Gledališče z največ gostovanji po Sloveniji

Vsako soboto so redne predstave za izvenabonmajsko občinstvo, ki so, tako Varlova, "vedno nabito polne". V sobotnih terminih v LGM velikokrat gostijo druge slovenske lutkarje. Kot je poudarila direktorica, je LGM zagotovo gledališče z največ gostovanji po Sloveniji. Delež predstav, ki jih LGM odigra izven matične dvorane, se v zadnjih letih giblje od 36 do 47 odstotkov. Po besedah Varlove so zaradi majhnosti sedanje dvorane scenske rešitve praviloma preprostejše in fleksibilnejše, tako da so bolj hvaležne za gostovanja.

Majhno število zaposlenih LGM ima 15 zaposlenih, med njimi šest igralcev. "To število je za delovanje profesionalnega gledališča seveda izjemno majhno, zato si pomagamo z zunanjimi pogodbeno vezanimi sodelavci. Zadnjih nekaj let pogodbeno vežemo tudi mnoge mlade igralce animatorje, saj je jedro igralskega ansambla tik pred upokojitvijo."

LGM v celoti financira ministrstvo za kulturo Ob vselitvi v nove prostore leta 2010 naj bi število zaposlenih naraslo na 22, do leta 2013 pa na 33. Kot je pojasnila Varlova, LGM v celoti financira ministrstvo za kulturo. "Žal ministrstvo še zdaj nima izdelanih standardov za delovanje gledališč in lutkovnih gledališč, tako da smo financirani na osnovi prejšnjih let z minimalno letno rastjo."

Gledališče bo končno zadihalo s polnimi pljuči Po besedah Varlove bo selitev v nove prostore LGM omogočila, da bo končno zadihalo s polnimi pljuči za vse dejavnosti - od osnovne, to je uprizarjanja gledališko lutkovnih predstav, do drugih vzporednih, ki so v sodobnem času nujne. Mariborska mestna knjižnica pa bo z izselitvijo LGM pridobila nujno potrebne prostore za nemoteno delovanje.

Novo domovanje bo v minoritskem samostanu Obnova minoritskega samostana, kjer bo v prihodnje domovalo LGM, bo veljala 14 milijonov evrov. Kot so povedali na mariborski mestni občini, delež evropskih sredstev znaša 6,4 milijona evrov, občina bo prispevala 4,9 milijona evrov, ostalih 2,7 milijona evrov pa država oziroma ministrstvo za kulturo. Varlova verjame, da bo LGM prihodnje leto vendarle dočakalo nove prostore.

Dve dvorani in dve muzejski zbirki Novo lutkovno gledališče bo imelo dve dvorani - veliko z 200 sedeži in malo z 80 sedeži. Oba odra bosta ustrezala vsem sodobnim standardom. Mariborski lutkarji bodo imeli tudi prostore za muzejski zbirki: eno, ki bo predstavljala zgodovino gledališča in lutkovne tehnologije, ter drugo, ki bo govorila o najdbah in zgodovini prostora, kjer bo umeščeno novo lutkovno gledališče.

Povečali bodo tudi program Na voljo bodo tudi prostori za spremljevalne dejavnosti, ločeni prostori za oblikovanje lutk, scene in kostumov ter prostori za pedagoško dejavnost. "V prvi vrsti bodo novi prostori omogočali normalno delovanje gledališča, in glede na dve dvorani povečan program s sedanjih treh na pet do šest premier v letu," je dejala Varlova. V LGM bodo končno imeli možnost koprodukcij in širjenja gledališkega raziskovanja onkraj lutkovnih meja.

Pomanjkanje izobraževanja na področju lutkovne umetnosti Kot je opozorila Varlova, v Sloveniji zadnja leta beležimo izjemno malo lutkovnega podmladka, kar gre pripisati pomanjkanju izobraževanja na tem področju. Pojavljajo se zgolj sporadični, časovno omejeni programi, ni pa kontinuiranih visokošolskih programov s področja lutkovne umetnosti.

Mariborska univerza ima pripravljen študijski program lutkarstva Ob tem je direktorica LGM še spomnila, da ima mariborska univerza pripravljen študijski program, ki bo zapolnil izobraževalno vrzel na področju lutkarstva. Program naj bi zaživel hkrati z odprtjem novega lutkovnega gledališča, ki bo po že podpisanih sporazumih ena od učnih baz za študente.

21. marec - svetovni dan lutk Že nekaj let v LGM praznujejo 21. marec, svetovni dan lutk. Letos bodo igrali predstavo Princesa Krinolina in ob tem pripravili za otroke nekaj presenečenj.

Ne spreglejte