Petek, 8. 2. 2019, 18.03
5 let, 9 mesecev
Zapuščeni stolp v Šiški je bil nekoč pomembna smučarska skakalnica
Nekoč 70-metrska skakalnica blizu Vodnikove ceste je bila v 50. letih prejšnjega stoletja pomembna za mesto, ko je gostila pokal Kongsberg, pa je pod svoje vznožje privabila nepredstavljivo veliko število gledalcev, od 15 do 20 tisoč ljudi. Danes je to nema točka v prostoru, ki se nad mestom vzpenja v obliki zapuščenega stolpa.
"Skakalnico smo v Ljubljani potrebovali, ker je bilo veliko zaledje mesta in je bilo takrat tudi še dovolj snega. Smučarski klub Enotnost jo je zgradil s tako imenovanim udarniškim delom v 50. letih, načrtovalec pa je bil Stanko Bloudek," o nekdanji ljubljanski skakalnici v Šiški pripoveduje Aleš Guček, upokojeni arhitekt, smučar, nekdanji član kluba Enotnost in avtor številnih knjig ter člankov o smučanju.
Najprej so bile na njej le domače tekme, nato tudi mednarodne. Leta 1961 je gostila takrat znani pokal Kongsberg. "To je bilo srednjeevropsko tekmovanje v smučarskih skokih, brez Skandinavcev, ker so bili premočni," o tem času in športnem dogodku razlaga Guček.
Galetova skakalnica leta 1960. Zgrajena je bila leta 1953, prva tekma se je tam odvila leto kasneje.
Mednarodna FIS tekma imenovana Pokal Kongsberg, 9. januar 1964, Galetova skakalnica, Šiška, Ljubljana.
Mednarodna FIS tekma imenovana Pokal Kongsberg, 9. januar 1964, Galetova skakalnica, Šiška, Ljubljana.
70-metrsko skakalnico v ljubljanski Šiški je načrtoval Stanko Bloudek, avtor planiške velikanke. Zgradil jo je smučarski klub Enotnost leta 1954, pozneje je prešla v občinske roke.
Od ljubljanske velikanke je danes ostal zapuščeni stolp, ki je nema točka v mestu in le ostalina nekdanjega športnega objekta.
Sneženje ni odvrnilo množice ljudi
Spominja se, da je na dan takrat znanega mednarodnega športnega dogodka snežilo, kar pa ni odvrnilo množice gledalcev, ki se je zbrala pod mestnim športnim objektom. "Tekmovanje si je ogledalo od 15 do 20 tisoč gledalcev. Si predstavljate?"
Vstopnice, ne prav drage, dodaja sogovornik, je prodajal športni klub Enotnost, ki je na tak način dobil denar za svoje aktivnosti.
Fotografija je nastala leta 1962.
Leto 1960
Skakalnica ob cesti
Skakalnico je, kot že omenjeno, zasnoval načrtovalec prve planiške velikanke Stanko Bloudek, prostor zanjo pa so našli na nacionaliziranem Galetovem travniku, zato se je je prijelo tudi ime Galetova skakalnica. Blizu športnega objekta je bila tudi Vodnikova cesta, zaradi česar ga je njegov avtor obdal z leseno ograjo.
Kratki rok športnega objekta
Aktivna doba smučarske skakalnice v Šiški ni bila dolga. Prva tekma se je tam odvila leta 1954, propadla pa je 13 let pozneje. Ker so sprejeli odločitev, da klubi ne smejo imeti svojih objektov, kot pojasnjuje Aleš Guček, je takratni župan Ljubljane Šiške-Šentvid Miran Goslar v 60. letih skakalnico klubu Enotnost vzel, preteklo dogajanje predstavlja sogovornik.
Goslar je takrat "prepovedal tudi smučanje v Tivoliju in na Rožniku, razen skokov v Mostecu, kjer so bile manjše, 15- in 30-metrske skakalnice. Sami smo prej veliko smučali na Cankarjevem vrhu, Galetovem travniku in v Tivoliju. Uničil je ljubljansko smučanje predvsem revnejših meščanov in otrok."
Aktivna doba smučarske skakalnice v Šiški ni bila dolga. Nastala je leta 1954, propadla pa 13 let pozneje.
Zapuščeni stolp
Do danes je od nekdanje mestne skakalnice v Šiški ostal le zapuščen opečnato-betonski stolp s stopnicami v notranjosti. Obraščen z drevesi, prekrit z grafiti je nema mestna točka, za katero marsikdo iz mlajše generacije ne ve, kakšna je bila nekdaj njena aktivna vloga v prostoru in skupnosti.
Ko je skakalnica bila že zapuščena, se v zvezi z njo Guček v pogovoru spomni še ene zgodbe. V zapuščeni športni stolp se je za nekaj časa naselil neki Ljubljančan. "Nekdo, ki je bil na občinski listi dobitnikov stanovanjske pravice, a mu občina stanovanja še ni dala v najem."
Do danes je od nekdanje mestne skakalnice v Šiški ostal je zapuščen opečnato-betonski stolp s stopnicami v notranjosti.
Preberite še:
10