Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
6. 4. 2012,
14.33

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 4. 2012, 14.33

8 let, 9 mesecev

Surikate – ljubki kožuščki, ki se sladkajo s škorpijoni in kačami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Surikate, znamenite prebivalke polpuščave Kalahari, ki so oktobra lani priromale tudi v ljubljanski živalski vrt, so predstavnice družine mungov in očarajo z dvignjenimi sprednjimi tačkami.

Najznamenitejše živalske prebivalke Kalaharija Sonce vztrajno leze za obzorje in še zadnje minute zlate ure ujamemo za družbo surikat, ki se prav nič ne pustijo motiti. Urno se podijo po bodikavi travnati preprogi, neugnano kopljejo rove in se občasno postavijo v svoj znameniti položaj z dvignjenimi sprednjimi tačkami. Da bo cela četica surikat v vrsti zbor dvignila tačke in se ti prijazno nasmehnila v fotografski objektiv, je zgolj iluzija, stkana iz dokumentarnih posnetkov in prizorov iz živalskega vrta. Kakšen posamezen zlatorjavo progast kožušček pa se seveda občasno dvigne nad suhljato travo, zvedavo pokuka izza šopa suhe trave in opreza za svojimi tovariši, a precej manj pogumno kot najslavnejša surikata – Timon iz risanke Levji kralj.

Osem tisoč kilometrov zračne linije južneje od Slovenije, kjer so svoj novi dom pod Rožnikom oktobra lani našle prve surikate v ljubljanskem živalskem vrtu, jih je v Kalahariju mogoče občudovati v živo. V bocvanski polpuščavi kraljujejo kot ene redkih, a toliko znamenitejših prebivalk, njihovo naravno okolje pa je poleg Kalaharija le še nekaj kotičkov na jugozahodu Angole, v puščavi Namib in v Južni Afriki.

"Puščavski svizci" Surikate, predstavnice družine mungov, so znane tudi pod imenom zemeljsko ščene, ki jim prav nič ne pristaja. Prikupni sesalci spominjajo na svizce, a so precej manj rejeni. V višino največ zberejo le dobra dva ducata centimetrov, zato tudi po teži ne prekašajo štruce kruha. V divjini živijo v krdelu, velikem od 20 do 50 živali, ki vse po vrsti z gorečim kopanjem dajejo vtis, da v Kalahariju iščejo skriti zaklad … najbrž diamante, ki v bocvansko polpuščavo privabljajo številne nepovabljene goste. Resnici na ljubo pa surikate, ki izvrstno kopljejo rove, navadno "zaskvotajo" že izkopana podzemna domovanja drugih živali.

Ostrozobi sesalci z nabrušenimi krempeljci svoji navidezni nedolžni ljubkosti navkljub presenetijo z "izbranim" okusom. Na njihovem jedilniku se najpogosteje znajdejo žuželke, želodčki pa jim od ugodja zapredejo tudi ob kuščarjih, pajkih, hroščih, škorpijonih in strupenih kačah, ki si jih privoščijo brez zadržkov, saj jih je mati narava nagradila z odpornostjo proti nekaterim strupom. Na polpuščavsko in savansko gostoljubnost nižje kategorije so surikate prilagojene tudi z neznatno potrebo po pitju, saj jim zadostuje že tekočina iz korenin in gomoljev, ki jim pridejo pod tačke in gobčke. Ker so v primerjavi z drugimi živalmi tako drobcene, se v prehranjevalni verigi pogosto znajdejo na "krožniku" ptic ujed, ne branijo pa se jih niti večje kače in plenilci.

Koristne informacije Država: Bocvana Glavno mesto: Gaborone Uradna jezika: angleščina, tswana Verstvo: Prevladuje krščanstvo. Valuta: bocvanska pula (1 EUR = 9,79 BWP) Vizum: Za državljane Slovenije ni potreben. Kdaj na pot: Najboljši čas za obisk Bocvane je pomlad – septembra in oktobra. Zdravstveno opozorilo: Pogojno obvezno cepljenje proti rumeni mrzlici, priporočljivo cepljenje proti hepatitisu A in B, tifusu in steklini, pogojno obvezne tablete proti malariji in potrebna zaščita z repelenti.

Ne spreglejte