Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
26. 8. 2010,
21.17

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 8. 2010, 21.17

8 let, 9 mesecev

Soline: bogastvo naravne in kulturne dediščine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Sečoveljske soline so idealna ideja za enodnevni izlet, saj krajinski park ponuja pravo bogastvo naravne in kulturne dediščine, ki ju oplemeniti bogata zgodovina.

Sečoveljske soline so pravi zaklad narave, saj se je zaradi solinarske dejavnosti v njih razvila cela vrsta avtohtonih živalskih in rastlinskih vrst, zaradi prepletov morskih, brakičnih, kopenskih in sladkovodnih ekosistemov pa soline ponujajo enkratno izkušnjo. Sečoveljske soline so nastale ob ustju reke Dragonje, v prvih zapisih pa se pojavijo že leta 804. Poleg izjemnega okolja, soline ponujajo nemalo zgodb o solinarstvu in kulturni dediščini, ki je povezovala soline s Portorožem, od koder so v preteklosti z ladjami odvažali sol.

V soline s spoštovanjem do okolja

Soline so po svoji naravi zelo občutljiv ekosistem, ki s svojimi posebnostmi zahteva spoštljiv odnos. Prav zato moramo ob obisku solin poskrbeti, da s svojim početjem ne uničujemo vode, rastlin, gnezdišč ptic in mehkih tal, prav tako pa je v solinah prepovedano ribarjenje, kopanje in hoja izven označenih poti. Za vse informacije je na vhodu v soline postavljen informacijski center, v katerem lahko dobimo marsikatero zanimivo informacijo. Vstopnina za odrasle znaša 5 evrov, za otroke in upokojence 3 evre, za 30 evrov pa lahko najamemo vodiča.

Raziskovanje solin

Soline si je najlažje ogledati iz mnogih sprehajalnih in kolesarskih poti, iz katerih lahko v severnem delu opazujemo postopek pridelave soli in sistema zapornic, ki omogoča ravno pravšnji dotok vode. Za vse tiste, ki bi radi o solinah izvedeli še več podrobnosti je od 1. aprila do 31. oktobra odprt muzej solinarstva, v katerem lahko spoznamo srednjeveški način pridelave soli in notranjost solinarske hiše, v solinah deluje tudi trgovina, v kateri ponujajo lokalno sol. Posebno izkušnjo bodo doživeli tudi ljubitelji ptic, saj na območju solin gnezdi okoli 90 ptičjih vrst, v celotni zgodovini solin pa so odkrili kar 272 različnih ptičjih vrst.

Bogastvo tekstur

Obalna mokrišča nam zaradi svoje specifike ponujajo marsikatero teksturo in nov pogled, ki ga sicer ne srečamo prav pogosto. Narava je zares velik umetnik, kar se odraža v neskončnih vzorcih razpokane zemlje, barvitih bazenih kjer se pojavi visoka koncentracija soli, počasi gibajočih se potokih zgoščene soli in barvitem rastlinju. Posebno zanimiv pogled ponuja tudi kristalizacija soli, ki od junija do oktobra izloča kristale iz zgoščene slanice. Ob sončnem vremenu imajo soline prav poseben čar, saj jih krasi mnogoteri lom svetlobe, v dežju pa se spremenijo v pravo sivo-rjavo oazo miru.

Ne spreglejte