Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
17. 7. 2008,
16.30

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 7. 2008, 16.30

8 let, 10 mesecev

Skokica skočila 26.412 milj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji uspešni smučarski skakalec Miran Tepeš bo v Izoli zaključil svoj jadralski projekt »S Skokico okrog sveta«. Skokica je 12m jadrnica, s katero je uspel obpluti zemeljsko oblo.

Pri podvigu, ki je trajal približno dve leti in pol, mu je pomagala družina in skupaj 36 sojadralcev, ki so se mu pridružili na različnih etapah.

Z jadranjem se ukvarja že več kot 24 let Miran Tepeš je javnosti bolj poznan kot nekdaj zelo uspešen smučarski skakalec, s smučarskimi skoki pa je povezan tudi danes, saj opravlja pomembno službo pomočnika koordinatorja svetovnega pokala pri mednarodni smučarski zvezi FIS. Malokdo pa ve, da je njegova velika strast tudi jadranje, s čimer se ukvarja že več kot 24 let. Svojo barko je poimenoval Skokica, in tako povezal dve svoji strasti.

Po 26.412 navtičnih miljah so se mu uresničile sanje

S povratkom v Marino v Izoli, od kjer je pričel svojo pot 11. aprila 2006, bo Miran Tepeš po 26.412 navtičnih miljah, sklenil svoj projekt jadranja okoli sveta, s čimer je uresničil svoje sanje. Za razliko od večine jadralcev, ki so se svet odločili objadrati v eni fazi, si je Miran projekt jadranja okoli sveta zastavil v več fazah, tako, da se je med etapami vračal domov in hodil v službo. Gre za oseben projekt, za spoznavanje samega sebe, združeno z željo po spoznavanju sveta. Da pa to ni samo njegov projekt, so poskrbeli prijatelji, ki so se mu na jadranju pridružili na jadrnici Skokica in seveda družina, soproga Zlata in sinova Jurij in Jon ter hčerka Anja, ki ga pri tem podpirajo in mu pomagajo.

Jadranje je potekalo v več fazah Skokico je pot iz Izole najprej vodila po jadranskem morju skozi Sredozemlje do Portugalske. Tam je kar iz jadrnice opravil tudi službeno dolžnost (leta 2006 je bil v Vilamouri kongres mednarodne smučarske zveze FIS). Po prečenju Atlantskega oceana je poletje preživel na Karibih, jeseni 2006 pa je preko Panamskega kanala zajadral v Tihi ocean. Spomladi 2007 je sledil najdrznejši del projekta – Miran je povsem sam je prejadral Tihi ocean. Na tihomorskih otokih so se mu pridružili prijatelji in družina, jesen je jadrnica že pričakala na Baliju. Po letošnji planiški prireditvi je bil na vrsti še zadnji del poti, ki je vodil do Rdečega morja, skozi Sueški prekop do Sredozemlja, kjer je bil prvi postanek na Cipru, nato križarjenje med grškimi otoki in po Jadranu proti domu. Po nekaj težavah v Grčiji (potrebna je bila zamenjava noge motorja), kjer je bila jadrnica nekaj dni celo na suhem, je ob ugodnem vetru Miran nadoknadil zamujeno. Vmes je skočil še do Italije ter kasneje do Mljeta, kjer dopustujejo Franci Petek, Matjaž Zupan in Sašo Komovec, ki so mu tudi čestitali ob dosežku. Svojo dogodivščino bo Tepeš opisal tudi v knjigi Na potovanju so se kot sojadralci izmenjavali družina in prijatelji, vseh skupaj je bilo 36. Ti mu pripravljajo »morski sprejem«, kot se ob takem dosežku tudi spodobi. Vse skupaj se bo dogajalo na ploščadi pred stavbo Marine v Izoli, kjer bo kasneje tudi predstavitev poti ob projekciji fotografij in živim opisom »leteče ribe« Mirana Tepeša. Miran je dnevnik svojega jadranja sicer pisal sproti na spletni strani www.tepes.info, kjer so objavljene tudi fotografije, svojo dogodivščino pa bo v prihodnosti opisal tudi v knjigi.

Ne spreglejte