Ponedeljek, 15. 8. 2011, 7.26
6 let, 5 mesecev
Pri "kraljici miru" v Međugorju
V Međugorje, enega najpomembnejših evropskih romarskih krajev, se vsako leto zgrne več kot milijon ljudi, da bi občutili energijo kraja, kjer naj bi se pred 30 leti prikazala devica Marija.
Medtem ko na dalmatinski obali turisti iščejo svoj košček plaže pod soncem, le nekaj 10 kilometrov v notranjosti leži kraj, ki na prvi pogled ne ponuja ničesar, kar bi bilo turistično zanimivo. A vendar se v Međugorje vsak dan zliva na tisoče ljudi, da bi obiskali kraj, kjer naj bi se pred 30 leti šestim pastirjem prikazala devica Marija. Nekatere žene radovednost, veliko več pa je tistih, ki so se znašli v takšni ali drugačni stiski in upajo, da jim bo obisk najpomembnejšega romarskega središča na Balkanu prinesel odrešitev.
Ob prihodu v Međugorje je kar težko verjeti, da je bil ta kraj še pred tremi desetletji le nepomembna majhna vasica. Do 80. let prejšnjega stoletja so Međugorčani živeli enako kot prebivalci okoliških vasi – ukvarjali so se s poljedelstvom, pridelovali tobak in vino, številni pa so se v želji po boljšem življenju odseljevali v tujino.
Vse se je spremenilo 24. junija 1981, ko naj bi šest mladih – Ivanka Ivanković, Mirjana Dragićević, Vicka Ivanković, Ivan Dragićević, Ivan Ivanković in Milka Pavlović – na hribu Crnica nad Međugorjem videlo devico Marijo. Kot so povedali, se jim je prikazala mlada ženska z otrokom v naročju, ki jim je z roko nakazala, naj se ji približajo, a presenečeni in prestrašeni tega niso storili.
Več kot milijon obiskovalcev na leto
V sklop svetih krajev na območju Međugorja spadajo tri točke: cerkev svetega Jakoba oziroma svetišče Kraljice miru, hrib prikazovanja in hrib Križevac. Na zadnjega se romarji odpravljajo na simboličen križev pot do križa iz armiranega betona, ki so ga postavili že leta 1933. V cerkvi v središču Međugorja, ki so jo zgradili leta 1969, potem ko se je njena starejša predhodnica začela pogrezati, pa poteka vsakodnevni verski program. Tako v cerkvi kot na velikem zunanjem oltarju vodijo svete maše v hrvaščini in več svetovnih jezikih ter blagoslavljajo predmete, ki jih s sabo prinesejo verniki.
Kip Jezusa Kristusa, ki se mu "solzi" koleno
Po ostrih skalah do Marije
Krščanski "Las Vegas"
Zdi se, kot da je vsak od štiri tisoč prebivalcev zgradil hotel oziroma zgradbo z apartmaji, obiskovalce pa z vseh strani bombardirajo trgovine z bolj ali manj versko vsebino. Izbira spominkov je res pestra, od rožnih vencev v vseh barvah mavrice do razpel, kipcev, nakita, majic, skodelic, snežnih krogel in še kakšnih bolj domiselnih (ali bizarnih) predmetov, kot so kamni in zemlja, bojda nabrani na hribu, kjer so se zgodila prikazovanja.
Vatikan previdno molči