Ljudje, starejši od 60 let, so precej bolj spolno aktivni kot kadarkoli prej, tuj jim ni niti pojem seks za eno noč. Prav zato je med njimi opazen porast spolno prenosljivih bolezni.
Marsikdo se bo ob misli, da se njihova babica in dedek še vedno skrivata pod rjuhami in počneta kdo ve kaj, zgražal. A danes je drugače – spolnost v starosti ni več tabu, poleg tega pa je vse več starostnikov precej bolj fizično aktivnih, kar ima pozitiven vpliv tudi na spolno življenje.
Porast obolelih s sifilisom, genitalnimi bradavicami in gonorejo
Današnji upokojenci imajo precej več spolnih partnerjev kot prejšnje generacije, posledica pa je žal tudi porast v obolelih za spolno prenosljivimi boleznimi. V starostni skupini od 45 do 64 let je naraslo število primerov sifilisa, herpesa, klamidije, genitalnih bradavic, v starostni skupini nad 65 let pa tudi gonoreje.
Brez zaščite zaradi naivnosti?
Strokovnjaki, ki preučujejo spolne navade starostnikov, menijo, da je vzrok za porast spolno prenosljivih bolezni med njimi v zaščiti (poleg hitrejšega menjavanja partnerjev). Ker so rojeni v času, ko se ni toliko govorilo o kontracepciji oziroma zaščiti, saj so mladost preživeli brez novic o nevarnosti aidsa in drugih boleznih, se morebitne nevarnosti ob nezaščitenem seksu ne zavedajo tako zelo. Ne pozabimo tudi na to, da je bilo med njimi precej manj menjavanja spolnih partnerjev, kot ga je danes.
Poročilo Agencije za varovanje zdravja iz Združenega kraljestva iz leta 2010 dokazuje pogostejše menjavanje spolnih partnerjev med starostniki – vse več je tistih starostnikov, ki so imeli po letu 2000 novega partnerja. Številne raziskave so sicer že potrdile, da se zadovoljstvo s spolnim življenjem povečuje z leti; največji odstotek zadovoljnih žensk je v starostni skupini nad 50 let.