Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 6. 2015,
13.58

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 6. 2015, 13.58

8 let, 7 mesecev

Strunjan: skok v najbolj bistro morje in na ocvrte kalamare

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ko se boste naslednjič zapeljali do slovenske obale, se ustavitev v Strunjanu. Malo obmorsko mestece s posebno mikroklimo ponuja ogromno različnih doživetij.

Strunjanski polotok predstavlja poseben naravni biser Piranske občine, kjer človek tudi danes s posebno spoštljivostjo sobiva z naravo.

Glavne značilnosti Strunjana so 80 metrov visok klif, soline, bistro morje, ribolov in rodovitne terasaste kmetije, tako značilne za našo Obalo.

Privablja pa tudi okusna morska kulinarika tamkajšnjih gostilnic, posebno ozračje blagodejno vpliva na rast številnih vrtnin, najbolje uspevajo grozdje, kakiji, artičoke in na splošno vse sredozemske vrtnine, ki Obali dodajajo poseben čar.

Veličasten dar narave: 80 metrov visok klif

Najveličastnejši strunjanski naravni spomenik je 80 metrov visok klif, ki se z morja strmo vzpne v nebo. Njegova surova kamnita podoba je v svojem naravnem okolju videti kot navadni okoljski dodatek. Šele ko stopite ob vznožje, lahko začutite njegovo razsežnost, na vrhu pa se lahko izgubite v neverjetnem razgledu tako na piransko Punto kot na druga obmorska mesteca, vse tja do italijanske obale.

Dvesto metrov širok klif ni samo ena večjih naravnih obalnih atrakcij, razglašen je tudi za naravni rezervat. Je najdaljši odsek ohranjene naravne obale v celotnem Tržaškem zalivu.

Poiščite najlepši razgled

Če se navdušujte nad razgledi ali če iščete umirjene kotičke, kjer bi lahko gledali, kako zvečer sonce počasi pada v morje, priporočamo sprehod do strunjanskega križa, kjer boste s pogledom dosegli Tržaški zaliv, severno obalo Strunjanskega polotoka, v lepem vremenu pa boste osupnili ob pogledu na Julijske Alpe in Dolomite.

V bližini križa je cerkev Marijinega prikazanja, ki so jo v prvi četrtini 13. stoletja postavile benediktinke v čast Mariji.

Na počitnice v kamp ali bližnje hotele

Strunjan ima manjšo mestno plažo in če bi se radi izognili večji gneči, se lahko ob obali v smeri Izole sprehodite in poiščete svoj mirni kotiček. Na tem predelu je sicer več nudistov, ampak če boste pot nadaljevali še malo proti Belvederju, vas bo navdušila mirnost Mesečevega zaliva. Morje je tukaj še bolj kristalno čisto.

Strunjan ponuja kar nekaj možnosti za prenočišče – od hotelskih namestitev in zasebnih penzionov do majhnega avtokampa, ki je vedno bolj priljubljen med pavšalisti.

S kolesom v Portorož

Strunjan je idealna turistična obmorska destinacija za vse tiste, ki želite bolj umirjene počitnice daleč od hrušča zabav, toda tudi od portoroške živahnosti niste daleč.

V Portorož boste še najlažje prišli s kolesom, skozi tunel, kjer je včasih vozil vlak, ki je povezoval Trst in Poreč (kolesarska pot Parenzana - Porečanka).

Romantične soline, ki kljubujejo sedanjosti

Strunjanske soline so zavarovane kot kulturni spomenik, v katerih še danes, po sedemsto letih, sol pridelujejo na enak način kot na začetku.

Ne samo zaradi soli, soline so izjemen naravni park, kjer živijo zanimive rastline in živalske vrste. Zaradi ugodnega submediteranskega podnebja in visoke slanosti vode v plitvih bazenih so svoj dom tukaj našle rastline, ki ne uspevajo v nobenem drugem okolju.

Spomladi na artičoke in češnje, jeseni na grozdje in kakije

Strunjan vabi na obisk skozi vso leto. Ne samo za daljši dopust, Strunjan je tudi odlična ideja za enodnevni izlet. Če ste ljubitelji lokalnih pridelkov, potem ne smete zamuditi ene od dveh najpomembnejših tradicionalnih prireditev, praznik artičok maja in praznik kakijev novembra.

Strunjan pa je znan tudi po vinu, oljkah in češnjah.

Pred odhodom še na ocvrte kalamare

Ne glede na to, koliko časa se boste zadržali, iz Strunjana ne smete oditi, ne da bi okusili kakšno od lokalnih specialitet. Na Obali se seveda spodobi, da se poglobite v morsko kulinariko.

Priporočamo obisk domače gostilnice Pod trto, znane po odličnih ocvrtih kalamarih, če pa iščete pravo domačnost, se zapeljite do sosednjih vasic – Kort ali Šmarja –, kjer se že od nekdaj zelo dobro je. Vsako jed obvezno poplaknite s kozarcem lokalne malvazije in refoška.

Ne spreglejte