Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 6. 2015,
7.15

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Vsebino omogoča Mastercard

Foto: Bor Slana

Video: Dean Gostimirovič

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 24. 6. 2015, 7.15

7 let, 1 mesec

Izziv sprejet: poleteli smo z zip-linom (video)

Vsebino omogoča Mastercard

Foto: Bor Slana

Video: Dean Gostimirovič

Bovec smo si ogledali z nekoliko drugačne perspektive: poleteli smo nad dolino Krnic in preizkusili enega največjih zip-linov v Evropi. In lahko rečemo le eno: nepozabno!

Bovec je zares idiličen kraj. Obdajajo ga slikovita narava doline Soče, Triglavski narodni park in visoki vrhovi Julijskih Alp. En dan tu mine prehitro, saj je tam vedno kaj početi, od norih adrenalinskih doživetij do popolnega odklopa v čudoviti naravi. A čeprav smo ostali le en dan, smo doživeli ogromno. Dopoldan smo preizkušali meje poguma, popoldan pa smo preživeli ob naravnih lepotah bovške doline.

Željni adrenalina? Kam drugam kot v Bovec!

Bi se upali spustiti nad dolino Krnic? | Foto: Bi se upali spustiti nad dolino Krnic?

Izlet v Bovcu smo začeli z ekipo iz Aktivnega planeta – agencije za šport, prosti čas in turizem, polno pozitive energije. Takoj so nas soočili z izzivom: zip-linom nad dolino Krnic.

Z nekaj zavlačevanja smo nato izziv sprejeli in se skupaj z džipi odpeljali med vrhove. Priznamo, malo smo bili na trnih in v dvomih, ali si zares upamo. A če nas je kdo lahko prepričal, so bili to sodelavci Aktivnega planeta.

Ko smo prispeli do prve postaje, smo natančno poslušali navodila ekipe, na poligonu preizkusili, kako se vesti na zip-linu, nadeli čelado in se pripravili na spust nad kanjonom. Pet jeklenic, 70 kilometrov na uro, popoln razgled in navdušenje, ko prideš do konca. Priporočamo!

Nam je uspelo! | Foto: Nam je uspelo!

Poleg zip-lina vas Aktivni planet v Bovcu popelje še na naslednja adrenalinska doživetja: rafting, kanjoning, naravni aqua park, kajakaštvo, hydrospeed (rečni bob) …

Na vsakem koraku čudovita narava

Tudi če niste adrenalinski odvisniki, imate v Bovcu vedno kaj početi. Priporočamo postanek v Informacijskem središču Triglavskega narodnega parka v Trenti, kjer zelo prijazno svetujejo, kaj vse lahko počnete v Bovcu in Triglavskem narodnem parku. Še preden pa vzamete pot pod noge, si oglejte njihovo bogato muzejsko zbirko.

V dolini reke Soče se naužijete naravne lepote in svežega zraka. | Foto: V dolini reke Soče se naužijete naravne lepote in svežega zraka.

Svetovali so nam naslednje postanke:

Hipnotičen pogled v reko Sočo. | Foto: Hipnotičen pogled v reko Sočo. Izvir reke Soče je eden najlepših kraških izvirov. Vode, ki se zbirajo na območju Jalovca, Šit, Travnika in Mojstrovke, vrejo na dan iz jame s podzemnim jezercem ter skozi ozko sotesko, ki se kmalu razširi. Zaradi velikega strmca je tok Soče zelo razgiban.

Spomenik dr. Juliusa Kugyja: Ko se cesta z Vršiča spušča proti Trenti, na 48. ovinku lahko opazite bronasti spomenik starejšega moža, ki zre v daljavo. Dr. Julius Kugy je oče sodobnega alpinizma v Julijskih Alpah. Večino svoje gorniške kariere je posvetil osvajanju vrhov v Julijskih Alpah, kjer je odkril in označil več kot 50 novih smeri.

Sprehodite se po čudovitem botaničnem vrtu. | Foto: Sprehodite se po čudovitem botaničnem vrtu. Korita Mlinarice: Mlinarica je hudourni potok, ki je izdolbel kilometer dolgo in sto metrov globoko sotesko, ki se pred sotočjem s Sočo zoži v edinstvena korita. Na ustju je osem metrov visok slap.

Alpski botanični vrt Juliana: Sprehodite se po čudovitem vrtu, kjer uspeva okrog 600 različnih vrst rastlin. Večina je alpskih, zaradi nizke nadmorske višine pa je precej kraških in submediteranskih vrst.

Mala in Velika korita Soče: Ena najbolj priljubljenih točk v dolini reke Soče. Korita si lahko ogledate z brvi, končajo pa se na začetku doline Lepena. Nekoliko višje pa je Soča oblikovala še Mala korita, ki so dolga 100 metrov, globoka do šest metrov in ponekod zelo ozka.

Pešpoti

Ste za pohod po neokrnjeni naravi? | Foto: Ste za pohod po neokrnjeni naravi? Pot miru: Na tej poti boste spoznavali dediščino soške fronte, raziskovali naravno in kulturno krajino ter prehodili nešteto kilometrov v neokrnjeni naravi. V sklopu poti so urejeni muzeji na prostem, lahko pa si ogledate tudi številne strelske jarke, utrdbe, kaverne, spominska obeležja in vojaška pokopališča.

Šunikov vodni gaj: Sprehodite se po okoli tri kilometre dolgi krožni poti, ki se začne pri Kampu Klin v dolini Lepene in krajši čas teče po lokalni cesti. Nato zavije prek brvi pri Tonšču na desno stran reke Lepenice, se nadaljuje po gozdu in se vzpenja do slapa na Lepenici. Tam zavije in se mimo starega mlina vrne na izhodišče. Pot ni zahtevna, primerna je tudi za manj izkušene pohodnike. Na njej so tudi oznake, na katerih so izpisane kode za sprehajalne in kolesarske poti.

Tradicionalne prireditve

Kmečke igre so tradicionalna etnološko-zabavna prireditev, ki v Čezsoči poteka že od leta 1985, vsako leto nasmeji obiskovalce in tekmovalne ekipe iz vse Slovenije.

Buški dan: tradicionalna etnološko-zabavna prireditev, ki vsako poletje popestri dogajanje v središču Bovca.

Trentarski sejem: tradicionalna etnološko-zabavna prireditev v Trenti, kjer se predstavijo lokalni ponudniki in ustvarjalci.

Čomparska noč je ime dobila po čompah (krompirju) in je pomembno srečanje lokalnih ponudnikov ter ljubiteljev dediščine. 

Mednarodni glasbeni forum Trenta je študijski seminar pod pokroviteljstvom Dunajske filharmonije, namenjen nadarjenim študentom glasbe iz vsega sveta.

Kolesarski vzpon na Mangart je tradicionalna športna prireditev, namenjena boljšim rekreativnim kolesarjem.

Mednarodni folklorni festival, kjer gostujejo različne folklorne skupine, na bovškem trgu poteka konec junija.

BOFF (Bovec Outdoor Film Festival) je mednarodni tematski filmski festival, ki v ospredje postavlja filme o športu, naravi in ekologiji.

Na Festivalu snežnih skulptur skupine iz različnih držav oblikujejo ogromne in atraktivne snežne kipe v Bovcu ali na smučišču Kanin-Sella Nevea.

Na Bovški tek se vsako leto poda več sto tekačev različnih starosti.

Ulični tek za veliko nagrado Bovca se odvija v sklopu prireditev ob občinskem prazniku. 

Vsako leto se na pustovanju v Bovcu zberejo šeme in skupinske maske, ki pripovedujejo zgodbe aktualnih, predvsem lokalnih, družbenih tem.

Emavs je tradicionalno mednarodno srečanje ljubiteljev smučanja.

Ekospust je čistilna akcija z gumenjaki (rafti), ki poteka vsako leto po koncu poletne turistične sezone na reki Soči.

Več utrinkov Bovca si oglejte v zgornji fotogaleriji.

Ne spreglejte