Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
12. 8. 2011,
9.48

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 8. 2011, 9.48

9 let

Po "cunje" raje v trgovine kot na internet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Čeprav vse raziskave kažejo, da priljubljenost spletnih trgovin v tujini strmo narašča, pa v Sloveniji ta težnja ni tako izrazita.

Slovenski kupci smo v veliki večini še vedno pristaši nakupovanja v trgovinah in spletnih trgovin ne uporabljamo v takšni meri kot jih v tujini. Tukaj ne govorimo o nakupovanju elektronike, pri kateri je odstotek vseeno višji kot pri oblačilih. Spletna anketa, ki smo jo opravili na SiOL-u je pokazala, da 67 odstotkov od približno 500 vprašanih oblačil ne nakupuje prek interneta. Nezaupanje in čas dostave Največja težava pri spletnem nakupovanju oblačil je nezaupanje. Tuje spletne strani vedno ne omogočajo dostave v Slovenijo, poleg tega pa je še vedno vprašanje, kako visok bo znesek dostave. Pri dostavi, tudi če govorimo o nekaterih slovenskih ponudnikih oblačil, pa verjetno nikoli ne boste imeli oblačila v poštnem nabiralniku že naslednji dan, ampak boste čakali najmanj tri dni. Izkušnje kažejo, da je ponekod celo odzivnost na vprašanja o informacijah tako počasna, da odgovorijo v roku 48 ur, v tem času pa navadne trgovine že dvakrat odprejo in zaprejo.

Kaj kupujejo v spletnih trgovinah?

Pri nas se največ kupcev odloči za nakup majčk, na drugem mestu pa so ženska največja strast – čevlji. Dokaj presenetljivo je, da je na tretjem mestu spodnje perilo, saj je nakupovanje perila ni tako preprosto, če hočete resnično zadeti popolno košarico. Pod zmagovalne stopničke se je uvrstil nakit, ki ga je veliko lažje kupiti, saj ga ni treba pomeriti, a vedno ostane tveganje, ali bo iz opisanih materialov. Enako glasov pa so dobile torbice in hlače, medtem ko so krila pristala na zadnjem mestu.

V tujini drugačna praksa

Ameriške raziskave kažejo, da se je odstotek spletnega nakupovanja tako povečal, da težko rečemo, da se vsak človek na dan rekreira vsaj 30 minut, ko gre po nakupih. Spletno nakupovanje je v Ameriki že tako razvito, da ga vsak deseti tega opravlja kar na mobilnem telefonu. Raziskave pa so tudi pokazale, da je tovrstno nakupovanje pogosto metanje denarja skozi okno, saj se vsakemu dvajsetemu zgodi, da nakupuje, ko se je napil, zato pozneje obžaluje svoj nakup. Ameriški anketiranci so z 91 odstotki pritrdili, da se za spletne nakupe odločajo predvsem zato, ker trgovci ponujajo dobra znižanja oziroma kakšne druge ugodnosti.

Ne spreglejte