Četrtek, 24. 8. 2017, 19.28
7 let, 1 mesec
Ali že poznate facekini?
Medtem ko si v Evropi in drugod na Zahodu ženske čez poletje prizadevajo s sončenjem pridobiti zagorelo polt, na Vzhodu, natančneje na Kitajskem, nosijo maske za zaščito pred sončnimi žarki.
Na Kitajskem je barva kože simbol ekonomskega in socialnega statusa. Svetla polt označuje lepoto in mladost, temnejša pa nižji družbeni sloj.
Masko, ki jo je izumila 61-letna Džang Šifan, uporabljajo za zaščito pred sončnimi žarki. Poimenovali so jo facekini. Postala je priljubljena med ženskami srednjega razreda, predvsem za zaščito obraza in vratu pred škodljivimi sončnimi žarki.
Džang Šifan na predstavitvi svojih izdelkov na razstavi v Čingdau.
Maske množično proizvajajo. V trgovinah in na plažah jih prodajajo za od dva do štiri evre, nekatere ženske pa jih raje izdelajo same iz starega spodnjega perila, oblačil in kopalk.
Sprva so bile namenjene zaščiti pred sončnimi opeklinami, a so ugotovili, da so učinkovite tudi pri zaščiti pred meduzami in piki žuželk.
Prodajajo jih v različnih barvah.
Ženska z najlonsko masko počiva na obali med obiskom plaže v Čingdau v pokrajini Šandung na Kitajskem.
Džang Šifan med pomerjanjem maske za obraz na predstavitvi svojih izdelkov na razstavi v Čingdau.
Svetla polt označuje lepoto in mladost, temnejša pa nižji družbeni sloj. V preteklosti so imela dekleta iz premožnih družin svetlo kožo, saj jim ni bilo treba opravljati del na polju ali kje drugje. Njihova polt je tako potrjevala njihov visoki status.
Ženske, ki jim v kopalkah ni prijetno, lahko z masko v javnosti prikrijejo svojo identiteto.
1