Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 4. 2013,
9.07

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 4. 2013, 9.07

9 let

Prelistano: Tigrova žena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Tea Obreht je v romanu briljantno stkala mrežo družinske legende o izgubi in ljubezni in se z njim uveljavila kot ena od najizvirnejših avtorjev svoje generacije.

Tigrova žena Avtorica: Tea Obreht Prevedla: Dušanka Zabukovec Založba: Mladinska knjiga Cena: 32,96 evrov

Tea Obreht (rojena 1985. kot Tea Barjaktarević v Beogradu) je po razmahu vojne leta 1992 z družino zapustila Srbijo in otroštvo preživela na Cipru in v Kairu. Od leta 1997 živi v ZDA. Knjigo je posvetila svojemu slovenskemu dedku Štefanu Obrehtu. Avtorica je dobitnica nagrade Orange za leto 2011, ene najpomembnejših britanskih literarnih nagrad, ki jih podeljujejo ženskim avtoricam, pišočim v angleščini ne glede na nacionalnost. S 25 leti je avtorica najmlajša prejemnica prestižne nagrade. Po izboru revije New Yorker je Tea najmlajša med 20 najboljšimi ameriškimi pisatelji pod 40 let.

Tigrova žena je roman o mladi zdravnici Nataliji Stefanović in o njenem potovanju s prijateljico Zoro v sosednjo državo. Zgodba ne bi bila toliko posebna, če ne bi bila postavljena v čas "po državljanski vojni", ki se dogaja na Balkanu, v državi, ki ni opredeljena, čeprav se v romanu nakazujejo motivi Beograda, Srbije, Hrvaške in Dalmacije. Na tem potovanju pa se prvoosebna junakinja romana spopada z nenavadnimi okoliščinami smrti svojega dedka, s katerim je že kot majhna deklica razvila zelo tesen odnos, vsepovsod se spopada s skrivnostmi, skritimi v pokrajino samo.

Dedek je beograjski zdravnik ter moralni in racionalni steber družine, ki jo poleg Natalije sestavljajo še njegova žena in hčerka. Z deklico imata mnoge skupne poti, med katere spadajo tudi redni obiski živalskega vrta, kjer se ustavljata pred tigrovo kletko. Tiger dedku v simboličnem smislu pomeni povezavo z otroštvom, ko je odraščal v hriboviti bosanski vasici. Po dedkovi smrti se Natalija vrne v vas, kjer se je rodil njen dedek, in tam se sreča z ljudsko zgodbo o tigru, ki je po bombardiranju mesta pobegnil iz živalskega vrta in ustrahuje po vasi, ter o tem, kako je gluhonema ženska postala njegova žena. V žalovanju za smrtjo svojega dedka in iskanju pojasnitve nenavadne dedkove smrti se deklica vrne k zgodbi, ki ji jo je pripovedoval njen dedek, ko je bila majhna. Na poti v živalski vrt je namreč s sabo vedno nosil knjigo Rudyarda Kiplinga Knjiga o džungli.

Raziskovanje mlade Natalije bralca popelje na pot, polno magičnega realizma, ki nekoliko spominja na balkanski mistični svet, kot ga poznamo iz nekaterih filmov Emirja Kusturice.

Ne spreglejte