Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
5. 6. 2013,
9.22

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 5. 6. 2013, 9.22

9 let

Prelistano: Hiša ob mošeji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Iransko-nizozemski pisatelj Kader Abdolah v knjigi opisuje zmage in tragedije družine na robu revolucije.

Avtor: Kader Abdolah Založba: Sanje Prevajalka: Stana Anželj Cena: trda vezava 33,95 evra, mehka vezava 14,99 evra

V knjigi pisatelj oriše življenje družine Aga Džana, ki živi v hiši ob mošeji že osem stoletij.

Iran na začetku sedemdesetih let. Prostor kipi od življenja, prišla je pomlad in ženske se pripravljajo na slavje, Sedik čaka, da snubec potrka na vrata. Njen stric in brat Aga Džana Nosrat se je vrnil iz Teherana z elegantnimi in modernimi ženami, na vrhu strehe Šahbal na "prepovedanem" televizorju spremlja pristanek na Luni. A pred vrati se čuti prevrat, Iran politično vre. Pod ajatoli vzkipi radikalno gibanje in življenje, kot ga je poznal Aga Džan, se začne krhati. Naenkrat prijatelji niso več osebe, ki bi jim zaupali.

Čeprav je v središču knjige politični prevrat med iransko revolucijo leta 1979, nam knjiga ponudi zelo veliko o muslimanski kulturi nasploh. Čudoviti prevodi iz Korana, prelepi opisi starih gorskih iranskih vasi, selitev ptic z neverjetnim perjem, dogajanje na bazarju s prodajo preprog, izdelovanje keramike, tradicija na porokah, pogrebih, ob rojstvu in seveda intimnosti med moškimi in ženskami. V knjigi so opisani številni liki, zato je rodoslovno drevo na začetku knjige ob začetnem branju zelo uporaben pripomoček.

Iran poznam zelo slabo, zgolj skozi knjige (pred leti smo dobili slovenski prevod Azare Nafisi Prebiranje Lolite v Teheranu, v katerem se prepletajo osebni spomini življenja po strogih muslimanskih zakonih in prebiranju zahodne literature), potopise in oddaje, a Abdolah je zadnjo knjigo pisal tako natančno in tako z občutkom, da sem močno začutila napetosti, revolucijo in bolečino. Dogajanje v hiši je zgolj mikrokozmos vsega, kar se je dogajalo v Iranu v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja.

Pisanje je tako verodostojno zaradi pisateljeve izkušnje. Kader Abdolah je psevdonim iransko-nizozemskega pisatelja in kolumnista. Diplomirani fizik je namreč po sodelovanju v protirežimskih protestih leta 1988 svojo domovino Iran kot politični begunec zamenjal za Nizozemsko.

Kader Abdolah je v knjigi zelo dobro dokumentiral uvedbo ekstremne oblike islama in zelo močno opisal trenja v nemirnem času. Na pisateljevo presenečenje je bil roman med nizozemskimi bralci tako dobro sprejet, da so ga izglasovali za drugi najboljši roman v nizozemski zgodovini.

Ne spreglejte