Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Sreda,
9. 10. 2013,
16.23

Osveženo pred

6 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 9. 10. 2013, 16.23

6 let, 9 mesecev

Na Metelkovi ukradli vstajniško razstavo

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Razstava Socialdress - Moč ljudem v Galeriji Alkatraz na Metelkovi je predčasno zaprta, saj so skoraj vsa umetniška dela ukradli.

V torek, 8. oktobra, je okoli 18. ure skupina od deset do 15 zamaskiranih posameznic in posameznikov vstopila v Galerijo Alkatraz. Očividka pravi, da je šlo večinoma za ženske, obraze so imele pokrite z belimi maskami. Sprva se je zdelo, kot da gre za performans, na koncu pa se je izkazalo, da je šlo za destruktivno dejanje.

Vse je potekalo zelo hitro, je opisala očividka. Skupina je vstopila v prostor, brez besed in odgovorov na vprašanja, za kaj gre, nato pa na hitro v vreče spravila umetniške artefakte, razstavne eksponate projekta Socialdress – Moč ljudem umetnice Marije Mojce Pungerčar.

Ob tem, ko je ukradla razstavne eksponate, pa je skupina na tla galerije raztresla še listke z napisom: "Ne bomo bager, ki ruši Rog."

V galeriji so v izjavi za medije zapisali, da če je šlo za akcijo, naperjeno proti prenovi nekdanje tovarne Rog, kot so razbrali sporočila na raztresenih listkih, opozarjajo, da je bila usmerjena na napačen naslov, in pričakujejo, da bo skupina svoja stališča izrazila/naslovila na mestne odločevalce. Razmišljajo, ali je morda akcija povezana tudi z dejstvom, da je delavnica za nastale eksponate z vstajniškimi gesli potekala v Roglabu in da naj bi šlo v tem primeru za določeno nestrinjanje.

A kakorkoli, prihoda v galerijo in kraje umetniških objektov, ki problematizira položaj družbeno šibkih skupin, nikakor ni mogoče razumeti kot konstruktivno dejanje ali kot obliko za izražanje družbeno produktivnih sporočil, temveč nasprotno, kot uničevalno dejanje in napad na umetniško-angažirane prostore, projekte in geste. Sporočil, raztresenih po tleh galerije, pa niti ni mogoče razumeti, kot da je skupina "zgrešila" naslovnika, temveč morda prej kot poskus kriminalizacije posameznikov in posameznic, povezanih z začasno avtonomno cono Rog, če so z zapisanimi besedami želeli spodbuditi "sum", da je skupina povezana z avtonomnim prostorom.

Po podatkih ljubljanske policijske uprave je skupina s krajo povzročila za okoli 30 tisoč evrov škode.

 

V Galeriji Alkatraz poudarjajo, da se ne strinjajo z nasiljem, usmerjenim proti šibkim, kar izkazuje napad na razstavo in njeno izničenje s krajo. Projekt, ki so ga predstavljali v galeriji Alkatraz, zaradi dogodkov pa predčasno zaprli, je bil predstavitev delavnice Socialdress – Moč ljudem, na kateri je umetnica kot tečajnice gostila ženske, prednost so imele brezposelne.

V okviru umetniškega projekta je nastala kolekcija oblačil in tekstilnih izdelkov za dom in gospodinjstvo. Njihova posebnost so bili na njih izvezeni protestni slogani z vseslovenskih vstaj – izrazi upora in nezadovoljstva z obstoječim sistemom. Med izbranimi slogani so bili na primer "Pometimo jih vun", "Gotof je", "Fertik je", "Narod lačen je ful drugačen" in drugi.

Napad na družbeno ozaveščen projekt z besedami upora in političnim sporočilom je tako mogoče razumeti tudi kot dejanje zoper družbeni aktivizem, izničevanje zavzemanja za svobodo in opolnomočenje ranljivih družbenih skupin. V Galeriji Alkatraz nasilno odtujitev umetniških del seveda ostro obsojajo, posameznike in posameznice pa pozivajo, naj artefakte vrnejo.

Ne spreglejte