Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
28. 8. 2013,
13.15

Osveženo pred

3 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

italijanska hrana tiramisu

Sreda, 28. 8. 2013, 13.15

3 leta, 2 meseca

Tiramisu, sladica s presenetljivo kratko tradicijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Morda je najbolj znana italijanska slaščica, zagotovo pa ni najstarejša ali najbolj tradicionalna. Tiramisu so namreč izumili šele v drugi polovici 20. stoletja. Kdo? Na to pa je že težje odgovoriti.

Tiramisu, za katerega ima tudi vsaka slovenska mama svoj "najboljši" recept, pravzaprav ni tako tradicionalen, kot bi si mislili. Rodil se je namreč šele v 20. stoletju. Nekateri zapisi sicer trdijo, da ga Italijani poznajo že veliko dlje – po eni od legend naj bi tiramisu izumili v 18. stoletju za toskanskega vojvodo Cosima III. Medičejskega, po drugi pa naj bi ga prvič naredili v Torinu sredi 19. stoletja za prvega italijanskega premierja Cavourja, ki je bil znan sladokusec.

A vestni italijanski kulinarični strokovnjaki so te navedbe hitro ovrgli. Maskarpone, kremasti sir, ki je ena glavnih sestavin, namreč izvira iz severnoitalijanske regije Veneto in ga pred več stoletji v Toskani ni bilo. Ne verjamejo niti torinski zgodbi, saj v tistem času še niso imeli hladilnikov in bi sladica, ki vsebuje tudi surova jajca, povzročila preveč prebavnih nevšečnosti, da bi postala tako priljubljena, kot je.

Vsi bi bili avtorji tiramisuja

Tiramisu, klasika s kremo iz maskarponeja in rumenjakov ter piškotov, namočenih v kavo, posuta s kakavom v prahu, je torej novodobni izum, o katerem so začeli v kuharskih knjigah in revijah obširneje pisati šele v 80. letih. A glede avtorstva se italijanski kuharji seveda prerekajo še naprej. Kot rojstni kraj tiramisuja se je najbolj uveljavila restavracija Le Beccherie v Trevisu, v kateri pravijo, da se je sladice v 70. letih domislila takratna lastnica, ki je potrebovala malo dodatne energije. Tiramisu namreč v grobem prevodu pomeni "poberi me".

S to zgodbo se nikakor ne strinja Carminantonio Iannaccone, zdaj lastnik pekarne v ameriškem Baltimoru. Kot pravi, je namreč prav on izumitelj tiramisuja, ki naj bi ga konec 60. let prvič naredil v svoji restavraciji v Trevisu, pozneje pa naj bi njegov brat recept prodal zgoraj omenjeni gostilni Le Beccherie. Še ena treviška restavracija, El Toula, pa medtem trdi, da so se tiramisuja spomnili še desetletje ali dve pred preostalimi in da je bil velik hit pri strankah bližnjega bordela, ki so po seansi pri gospodičnah potrebovali okrepčilo.

Poziv k evropski zaščiti recepta

Če že ni mogoče določiti rojstne hiše, pa se v Italiji strinjajo vsaj glede tega, da je slavni tiramisu nastal v Trevisu, kakšnih 40 kilometrov severno od Benetk. In tudi glede tega, da so različne izpeljanke, od jagodnega do ananasovega tiramisuja, pravi zločin. Guverner regije Veneto Luca Zaia (sicer član Severne lige) se je tako pred dnevi zavzel, da bi tiramisu zaščitili pri Evropski uniji in s tem točno določili recept sladice, ki sme nositi to zveneče ime.

Ne spreglejte