Petek, 11. 9. 2015, 13.10
8 let, 7 mesecev
Kaj storiti z grozdjem, če ga ne spremenite v vino?
Te dni je že tako. Trgatev je v polnem teku. Naš hladilnik je najprej dobil porcijo grozdja iz Ljubljane, kjer na brajdi v vrtu mojega očeta raste odlična žametna črnina. Del smo ga poslali v Švico, del smo ga pojedli, a še vedno ga je bil poln predal za zelenjavo. Nato smo dobili še porcijo malvazije in muškata, ki rasteta v vinogradih ob hiši.
Letos, ko so nas zasuli z grozdjem, ni šlo drugače, kot da se lotimo grozdnega soka. Ni bil sicer tako temen, kot smo ga vajeni, saj je bil iz kombinacije belega in rdečega grozdja. Bil pa je tudi brez dodanega sladkorja izjemno sladek, ker je letos izjemno sladka letina. In zmanjkalo ga je, še preden so prišli gosti.
Če so vam torej sorodniki ali znanci iz Štajerske, Dolenjske, Primorske ali kar iz Ljubljane poslali zaboj grozdja, veselo na delo. Ni nujno za ozimnico, sok lahko naredite tudi le za k nedeljskemu kosilu.
Grozdni sok moje mame
poljubna količina grozdja vode za en prst več, kot je v posodi grozdnih jagod po potrebi – odvisno od letine –poljubna količina sladkorja steklenice zamaški
Grozdje odpecljate, ga sperete in stresete v veliko posodo. Dolijete toliko vode, da sega za prst nad grozdje. Na majhnem ognju kuhate, dokler se grozdje ne razpusti in nastane sokasta kaša. Po potrebi dodajte sladkor. To pomeni, če je letina kisla, dodajte sladkor, sicer pa ni treba. Dodana količina sladkorja je odvisna tudi od sorte grozdja. Najbolje je, da skuhan sok poskusite, če je prekisel, dodate sladkor in ga še enkrat prekuhate.
Prekuhano grozdje precedite. Zdaj je čas za zadnji preizkus sladkosti. Ko ste zadovoljni z okusom, vroč sok nalijte v čiste steklenice, ki ste jih pred tem segreli v pečici. Steklenice zaprite s prekuhanimi zamaški, jih zavijte v odejo in počasi ohladite.
Tako skuhan sok je gost, zato ga lahko pijete razredčenega z vodo ali pa nerazredčenega.