Petek, 29. 4. 2011, 16.51
9 let
Brez dežja in solz

Največja kraljeva poroka v zgodovini je vendarle za nami in zdi se, da so potešeni prav vsi – tisti, ki so komaj čakali, da mine in se življenje vrne na svoje tirnice in tisti, ki so se veselili kot bi se poročali sami. 80 odstotkov ljudi je govorilo o poroki, 20 odstotkov jih je vihalo nos nad dogodkom – kot ponavadi, ko gre za novice, ki zasenčijo vse ostale dogodke. Poroka je ravnodušnega pustila le malokoga in večina jih je hotela videti vsaj nevestino obleko in prvi uradni poljub na balkonu. Dobili smo kar dva, hitra in pospremljena z bučnim aplavzom množice pred Buckinghamsko palačo. Na fotografijah sta mladoporočenca vsekakor videti lepo, še lepše pa bi deloval kakšen trenutek spontanosti s prinčevim nagibom neveste (francoskega poljuba pa si sploh ne upamo omenjati). A kraljeva poroka res ni priložnost za spontanost in še manj za spodrsljaje, zato jih na silo tudi ne bomo iskali. Katein prstan je morda res malce stežka zdrsnil na njen prst in gost David Beckham je imel morda res priznanje pripeto na napačni strani suknjiča, a v resnici je celotna slovesnost minila presenetljivo gladko in "po pravilih". Brez solz, napak, raztresenosti ali malih oblačilnih mor.
Pritisk ni zdelal niti neplemiške neveste, ki so jo ljudje vzeli za svojo še preden je stopila pred njih v čudoviti poročni obleki. Da je bila Kate (po novem Catherine) čudovita, se strinjajo vsi, primerjave z ženinovo mamo Diano pa so takoj zbledele in namesto sence "kraljice ljudskih src" je nad mladim parom viselo le težko nebo, ki pa se je tokrat zadržalo. Napovedovali so dež, a niti ta si ni drznil pokvariti veselega dne in novopečena zakonca sta se lahko med ljudstvo zapeljala z odprto kočijo, kot predvideno. Perfektno.
A ne bodimo preveč patetični, pa čeprav mnogi priznavajo, da jih je celotni dogodek malce ganil. Kraljeva poroka je nenazadnje priložnost za zabavo, dela prost dan in za vpis v zgodovino. Tudi Mitja Meršol, ki je dogodek na nacionalni televiziji komentiral skupaj z Manico Janežič Ambrožič, je napovedal velik žur, sicer pa sta se s sokomentatorko izgubljala v raznih podrobnostih in pripombah, ki jih od dveh izkušenih novinarjev ne bi pričakovali.
Naštela sta vse demonstracije, ki so se odvile na trgu, mimo katerega sta se ravnokar peljala Kate in William, razpravljala o tem, ali je imela kraljica solzne oči ali ne (Meršol je nazadnje zaključil, da je bila kraljica vendarle zadovoljna; dolžna mu ni ostala niti Manica, ki nam je ob pogledu na nasmejano nevesto razložila, da je Kate nasmejana), vrhunec pa je bil Meršolov vzdih, ko si je zaželel monarhijo tudi v Sloveniji, da bi lahko priredili poroko, ki bi jo gledal ves svet.
Pred razpredanjem dveh tetk nas ni mogel rešiti niti preklop na komercialko, saj nas je tam pričakal vsestranski Brane Kastelic, ki se je še nekaj časa po tem, ko je ves internet gorel od novice o Alexander McQueen poročni obleki, spraševal, ali je obleko nevesta "naredila sama ali ji jo je naredil kakšen dizajner". Češnjo na vrhu svoje strokovnosti je dodal z žaljivo pripombo, da so mnogi gosti "vprašljivega spola", Britancem pa je poznavalsko pripisal nadarjenost za organizacijo porok in pogrebov ter jih označil za praktičen narod, ki ne komplicira (Meršol je primerljivo dejal le to, da so "Angleži pač Angleži").
No, na srečo so kraljevo poroko prenašale številne televizijske postaje in slovenske niso bile edine, ki so nam servirale kratek kraljevi poljub (oziroma dva). Cinični gledalci so se ob tem spraševali, koliko je celotna ceremonija stala, kar je Slovence očitno skrbelo še bolj kot Britance. Prav ti pa so v času gospodarske krize, ko se Otoku obeta višanje davkov in manjšanje socialnih pravic, dobili kruha in iger. In nov popolni par, ki je samodejno postal en od simbolov vsega, kar je britansko.