Ponedeljek, 2. 7. 2012, 10.42
9 let
Tosja Flaker Berce: Tudi slabi filmi so dobri filmi

"To, kar delaš, vedno pove nekaj o tebi," pravi mladi filmski ustvarjalec, študent četrtega letnika filmske in televizijske režije na Akademiji za gledališče, radio in televizijo, Tosja Flaker Berce. "Neprestano razmišljam o tem, kaj delam narobe, kaj bi lahko delal bolje. Sem premalo discipliniran in preveč len …" Čeprav mladenič seva nekaj, kar kaže na to, da nekje globoko v njem brbota domišljija, da v njem divjajo hudourniki še neuresničenih idej, se zdi, da se trenutno nahaja v obdobju osebne in ustvarjalne krize. "Eden od motivov, da sem se s tem začel ukvarjati, je želja po predstavljanju svojega sveta – danes spoznavam, da morda ni tako bogat, ko sem mislil."
Ekscentrični, na trenutke preveč samokritični mladenič pravi, da so mu željo po udejstvovanju v sedmi umetnosti vzbudili trenutki, ki jih je v otroštvu preživel pred velikim platnom. "Filme sem resnično oboževal; takoj sem vedel, da želim v življenju početi točno to. Nisem pa se zavedal, kaj točno to pomeni – ljudje vidimo filme, ko so že končani, ne vemo pa, kaj vse tiči v ozadju. Morda se mi je morda zato večkrat zdelo, da mi film ne gre od rok, da morda nimam pravih osnov za to delo."
"Dokumentarci so navadno narejeni na enak, statičen, konvencionalen, počasen način. Sam sem ga želel malce razmesariti, vključiti čim več različnih elementov in narediti sestavljanko – vse, da bi ga bilo bolj zabavno gledati. Smrtno me je strah, da bi ljudje gledali moj film in da bi jim bilo ob tem dolgčas."
"Če sem prej govoril, da ne znamo delati dobrih kompleksnih zgodb, je to izjema in zato mi je všeč," pozneje komentira enega svojih najljubših slovenskih filmskih del zadnjega časa – film Inštalacija ljubezni Maje Weiss. "Gre za meta film, kar obožujem, hkrati je zelo spretno narejen, učinkovito se stopnjuje, je zabaven in pameten," obrazloži svojo izbiro, zatem pa kot sebi ljube domače filmske stvaritve našteje še Izlet, Kruha in iger, Jebiga ter Poker. "Poker: poln zabavnih citatov, genialni dialogi, izgubljena klasika slovenskega filma."
Tosja kot enega svojih trenutno večjih vzornikov navaja francoskega novovalosvkega režiserja Érica Rohmerja in hkrati pravi, da bi se z veseljem lotil tudi serije – še posebno zato, ker ga zanimajo dolge, kompleksne zgodbe, dialogi in liki. "Pri nas bi bilo fino imeti eno dobro serijo, ker je to neko področje, ki ga še nismo dobro izkoristili. Serije so 'carske' in obenem tudi vedno bolj popularne."
Čeprav se zdi, da se mladenič trenutno nahaja v obdobju osebne in posledično ustvarjalne krize, bi bilo škoda, da v prihodnosti svoje poti po svetu sedme umetnosti ne bi nadaljeval. "Gre tudi za dolžnost do preteklosti," razmišlja sam. "Glede na tega mladega človeka, ki je s takim navdušenjem gledal filme in jih hotel delati, sem skoraj dolžen narediti vsaj en celovečerni film."
Naj bo en ali pa naj jih bo pet – če bo kot režiser celovečernih filmov realiziral svojo ljubezen do smešnih, zabavnih, nekonvencionalnih, "quirky" reči, ob katerih se zabava tudi sam, ljubitelju slovenskega filma gotovo ne bo dolgčas.