Sreda, 20. 2. 2013, 8.47
9 let, 3 mesece
Misija Argo razjezila goste protihollywoodske konference

Kot kaže pisana paleta že prisluženih nagrad, je Affleckova Misija Argo favorit v igri za oskarja v kategoriji za najboljši film – a če je film navdušil raznorazne žirije čez lužo, pa tudi v Evropi, so v Iranu nad njim vse prej kot navdušeni.
Na sklicani konferenci v začetku februarja je samooklicani strokovnjak za protiiranske in prostiislamske filme, Mehdi Tondro, odkrito izrazil svoje neodobravanje filma, še posebej pa očrnil prizore na začetku, v katerih jezni Iranci leta 1979 vdrejo v ameriško ambasado v Teheranu.
"V tem filmu smo Iranci videti neumni, zaostali in preprosti," je Tondra povzel New York Times. "Hollywood ni običajna industrija, je kapitalistična in sionistična zarota. Moramo si izmisliti odgovor na ta film in vse druge filme."
Zgornje besede je Tondro delil s 130 gosti, ki jih je v Teheran pripeljala tamkajšnja vlada. Gostitelj jih je opisal kot junake, ki iščejo resnico, skupaj pa so se zbrali, "da bi razpravljali o namenu velikih ameriških filmov – ideologiji, imenovani Hollywood".
Tam se je po poročanju New York Timesa tako znašla pisana paleta gostov, vsak od njih pa je izrazil svoje pomisleke glede Hollywooda.
Drugi gostje pa so dejali, da so se konference udeležili zato, da bi gradili mostove. Mike Gravel, nekdanji demokratski senator z Aljaske, je dejal, da je Hollywood spral možgane svojim gledalcem, ki zdaj o Iranu razmišljajo izključno negativno. Dodal je tudi, kako pomembno je, da se razpravlja o ameriški filmski industriji.
Med govorci se je znašel tudi politični strateg Hasan Abasi, ki je v Iranu znan kot provokativen mislec, zunaj meja svoje države pa je znan predvsem po tem, da je risanko Tom in Jerry označil za del sionistične zarote. Dejal je, da so tudi serije, kot so Simpsonovi, Skrivnostni otok in South Park, le delček promocije hollywoodskih režiserjev kot novih filozofov, ki predstavljajo nove ideologije.
"Takšni filmi so množično orožje, naperjeno proti človeštvu," je dodala francoska odvetnica Isaabelle Coutant-Peyre, ki se je leta 2001 na slovesnosti v zaporu poročila s teroristom Ilichom Ramírezom Sánchezom.
Čikaški muslimanski aktivist Abdul Alim Musa je pozval k ustanovitvi satelitske mreže, ki bi z ravnanjem v skladu z islamskimi vrednotami predstavljala edini način za boj proti kulturni invaziji zahodnjaškega filma.
Talebzadeh je udeležence pozval, naj se osredotočijo na iskanje rešitev za težave, o katerih so razpravljali. "Ameriško občinstvo moramo razsvetliti in mu povedati resnico."