Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
3. 1. 2013,
13.58

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 3. 1. 2013, 13.58

9 let, 2 meseca

Zakaj zasnovo doma prepustiti arhitektu?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Resda imamo vsakodnevne izkušnje z arhitekturo in tako tudi stališče do nje, a to še ne pomeni, da resnično poznamo tudi njene zakonitosti. Zato je načrtovanje doma smotorno prepustiti strokovnjakom.

Pravilna in kakovostna zasnova notranjih prostorov in organizacija ter oblikovanje bivalnih stavb zahtevajo strokovno znanje in veščine, kar vključuje tudi neprestano spremljanje razvoja materialov, kakovostnih svetovnih in lokalnih referenc ter poznavanje specifičnih lastnosti okolja, v katerem arhitektura nastaja, pojasnjujeta strokovnjaka za opremljanje notranjih prostorov Igor Hočevar in Ana Kosi iz salona Elementare.

"Žal je v Sloveniji delo arhitekta še vedno razumljeno kot luksuz, ki si ga lahko privoščijo le izbrani," še pravi arhitektka Ana Kosi. "To prepričanje pa naj bi imelo korenine v zgodovinski zavesti, saj se je nekdaj večinsko podeželsko prebivalstvo zaradi okoliščin v prvi vrsti ukvarjalo predvsem z eksistencialnimi težavami, ne pa z vprašanji kakovosti bivalnega okolja," dodaja Kosijeva.

"Bivanjska kultura pri nas še ni razvita, tako kot na primer lahko to spremljamo v Skandinaviji. Počasi, a vztrajno pa se pogled na arhitekta, ki je za družinski proračun nepotreben strošek, sicer spreminja," svoja opažanja podaja Ana Kosi. Glede na to, da vse več prebivalstva živi v mestih, in glede na gospodarski položaj, smo večinoma prisiljeni bivati v premajhnih stanovanjih, okoliščinam sledijo strokovnjaki. V teh primerih je vloga arhitekta, ki s svojim načrtovanjem rešuje dolgoročne prostorske težave, katerim sami nismo kos, še toliko bolj pomembna.

Dober arhitekt ni le dekorater doma, temveč bo v vaših bivalnih prostorih znal zasnovati in oblikovati funkcionalen ter estetski dom, iz stanovanja pa bo naredil največ, kar se da. Pa naj gre za optimalno razporeditev prostorov, funkcionalno opremo domovanja in kakovostno naravno ter umetno razsvetljavo.

Povečini se pri nas selimo oziroma svoja bivalna okolja prenavljamo dvakrat v življenju, razlaga arhitektka. Kar pomeni, da v posamičnem stanovanju preživimo od 20 do 40 let ali več let. Vključitev arhitekta v gradnjo hiše ali preurejanje stanovanja bo tako naložba za prihodnost, še poudarja Ana Kosi. "Kdor se odloči investirati v kakovostno bivalno okolje, investira v lepše in kakovostnejše življenje, saj takšno bivalno okolje vpliva na številna področja naših življenj," se strinjata oba opremljevalca interjerjev.

Ne spreglejte