Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Sreda,
22. 4. 2015,
16.17

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 4. 2015, 16.17

8 let, 8 mesecev

Slovenska politika v Galeriji Škuc

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Galeriji Škuc so dijaki Srednje vzgojiteljske šole in gimnazije Ljubljana poskrbeli za krstno izvedbo Slovenske politike.

Slovenska politika (Dadaizem) je besedilo Antona Novačana, ki je izšlo decembra 1921 v glasilu Naša vas. Gre za pesem, ki preseneča tako s svojo zvočno kot oblikovno drznostjo in satirično aktualnostjo. Na videz izmišljene znakovne tvorbe brez slovarskega pomena moramo ozvočiti, da sploh lahko oblikujemo smisel, ki razstavlja že znane besede v zloge, črke, ločila in znake. Obenem se iz zlogov, črk in ločil oblikuje likovna pesem štirih piramid, iz prvih dveh piramid se sestavlja peščena ura in iz drugih dveh romboidna oblika, ki bi lahko bila tudi vrtavka. Ta se vrti okoli svoje osi, medtem ko se zgoraj pretaka čas skozi "gnar!", vrtita ga pa "min - is – tr" in "Kri - za".

Dijaška zvočna uprizoritev Dijakinje in dijaki 3. letnika dramsko-gledališke smeri SVŠGL so se v okviru več predmetov in poučevanja skozi umetniško izkušnjo lotili interpretacije oz. zvočne uprizoritve Novačanove carmen figuratum in z njo vstopili v galerijski prostor, v Galerijo Škuc, ki gosti razstavo z zajetnim skupnim imenovalcem Glas, ki jo je kuriral Vladimir Vidmar.

Dijaki, ki so navdušili zbrane obiskovalce v galeriji, so svoje delo odlično povezali z "glasovnimi" deli na postavitvi.

Kako se približati glasu V galeriji trenutno razstavljajo Asta Gröting, Katalin Ladik, Meredith Monk, Tao G. Vrhovec Sambolec, Irena Tomažin, Joyce Wieland in Katarina Zdjelar.

Vladimir Vidmar je v spremnem besedilu ob razstavi zapisal: "Glasu bi se najbrž lahko laže približali prek njegove povezave z jezikom, ali njegove materialnosti in telesne naveze, ali pa etičnih implikacij. Vendar si razstava Glas prizadeva zajeti različne implikacije fenomena glasu, izhajajoč iz minimalne definicije, ki je dovolj natančna in jasno izpostavlja fascinantno in enigmatično bistvo svojega predmeta."

Raziskovalna naravnanost dijaške uprizoritve sintetizira mnogotera znanja, lastna telesa pa uporabljajo kot instrument, s katerim so oblikovali Slovensko politiko kot kratek, dinamičen, simultan in avtonomen spremljevalni dogodek razstave. S tremi ponovitvami besedila so dijaki sledili konceptu razstave, z uporabo jezika so materializirali in z gibi nadgradili delo Antona Novačana.

Ne spreglejte