Četrtek, 20. 12. 2012, 7.43
9 let, 2 meseca
Preproge, ki zavestno kršijo klasična načela

Oblikovalec Jan Kath predstavlja tretjo generacijo družine, ki je svoje delo posvetila preprogam, s to razliko, da je sam zavestno prekinil z uveljavljenimi načeli klasičnih orientalskih preprog in te podpisal z avtorsko vizijo. Tradicionalnih barvnih razmerij in kompozicije, ki spadajo k omenjenemu dodatku doma, se je Jan učil leta, ob osvojenjem znanju pa se najprej odločil, da kljub vsemu ne bo nadaljeval z družinskim poslom.
Na poti iskanja svoje smeri se je pri 20. letih odpravil na potovanje po Aziji in Bližnjem vzhodu. Nenačrtovano se je za nekaj časa ustavil v Nepalu, kjer so mu družinski prijatelji ponudili delo nadzornika kakovosti v proizvodnji preprog. Čeprav se je na pot odpravil z namenom, da se od te dejavnosti odmakne, ga je ta vseeno našla, in to na drugem koncu sveta. Povezanost s to obrtjo je tako (p)ostala neizbrisljiva.
Jan Karth ni dolgo časa ostal v vlogi nadzornika kakovosti preprog, hitro se je prelevil v njihovega ustvarjalca. V svoje dizajne je prevajal vtise urbanih središč, Pariza, Istanbula, New Yorka, Tokia in Sydneyja, mest, ki jih je na svojem potovanju obiskal. Kozmopolitanske resničnosti je prepletel z industrijsko kulturo domačega območja Ruhr. Na tej podlagi je zasnoval unikatni oblikovalski podpis, ki ga opredeljujejo zavestna nepopolnost, plastenje, dinamičnost in preobrazba.
Kath je pravzaprav samouk. Korenine njegovega inovativnega oblikovanja pa so čustvene, veliko znanja je namreč pridobil že v zgodnjem otroštvu, ko je z očetom obiskoval marsikatero delavnico preprog v Iranu in Nepalu.
"Nihče se ne more počutiti udobno in domače v sterilno opremljenem stanovanju, v katerem se bleščijo visoko spolirana tla," vlogo svojih izdelkov pojasnjuje Kath. "Preproge so organska pika na i pri opremljanju prostorov, so zdravilec za hladne interjerje, s to lastnostjo, da koncepta oblikovanja nikakor ne preglasijo ali uničijo," še pravi oblikovalec.
Kathovo delo je večkrat nagradila tudi strokovna javnost, med priznanji za svoje oblikovanje je dobil tudi nagrado red dot in Carpet Design Award. Vse pogosteje njegove kose prikazujejo tud v muzejih, kot na primer v frankfurtskem Muzeju za uporabne umetnosti in na pekinškem Mednarodnem oblikovalskem trienalu.