Nedelja, 7. 9. 2014, 16.55
8 let, 7 mesecev
Pozabite na cirkuško areno in klovne zabavljače, tu je novi cirkus (foto)
Letos bo v Ljubljani med 3. in 13. septembrom že sedmič zapored mednarodni festival sodobne klovnade in cirkusa Klovnobuf. Ena od organizatorjev, cirkuška ustvarjalka Natalija Sultanova, pravi, da posebnost letošnjega festivala ni le sodobna klovnijada, temveč predvsem novi cirkus. Novi cirkus je brez živali, ima željo po spektaklu, ki je tudi umetniški, ne le komercialni. Sodobni cirkus zaseda prostore, ki so bili za njegovo tradicionalno različico nepojmljivi. Ob vsem tem pa v njem ostajajo cirkuška ikonografija – vešča telesa, dovršenost, tveganja in resničnost – vstopata pa emotivnost in naracija. V sodobnem cirkusu in klovnadi v Zavodu Bufeto, ki sta ga v Sloveniji pred sedmimi leti ustanovila Ravil in Natalija Sultanova, diplomanta moskovske akademije za cirkuške umetnosti, in ki organizirata tudi festival Klovnobuf, prepoznavata izrazna sredstva za komuniciranje umetniških, intimnih, univerzalno človeških, kritičnih, socialno-političnih vsebin.
Ne zanima ju cirkus kot potujoče zabavišče z akrobati, šaljivci in dresiranimi živalmi. Ne cirkus kot komercialno gledališče, postavljeno pod pisan cirkuški šotor na obrobju mesta, temveč tisti, ki se z aktualnimi vsebinami spoprijema v gledališču in na ulici ter čustveno vpliva na gledalca.
In res, letošnji desetdnevni program Klovnobufa se dogaja in se bo dogajal v Slovenskem mladinskem gledališču, Stari Elektrarni in v KUD France Prešeren, pa tudi na različnih mestnih lokacijah na prostem, na dvorišču Ljubljanskega gradu, na Novem trgu, Botaničnem vrtu, Mesarskem mostu in drugod.
"Pomembno je, da se videno vtisne v gledalčevo dušo. Da sta med igralcem in gledalcem izmenjava in sodelovanje – da nastane skupni dogodek," delo tako slovenskega zavoda kot veščine estonske skupine predstavi cirkuška mojstrica. Kako to doseči, estonski ustvarjalci na delavnice prenašajo na tukajšnje udeležence, pridobljeno znanje pa preverjajo na ljubljanskih ulicah.
Izobraževalni program, spoznavanje teorije in prakse klovnovskega gledališča traja od leta 2010. V njem pod njunim mentorstvom raziskujejo vse ravni smeha. Od pomena smeha v vsakdanjem življenju do njegove rabe pri gledališkem ustvarjanju. V laboratoriju se ukvarjajo z vprašanji, kaj in kdo je smešen, kako je s smehom skozi jok, kako z ironičnim smehom in drugimi čustvenimi ozadji smeha.
Pri razumevanju sodobnega klovnstva Sultanova še poudarja, da klovn, zgodovinsko gledano, ni bil vedno lik, ki (le) zabava. Že v antiki in pri starih Kitajcih so bili v tej vlogi družbeni posebneži, ki so kazali na družbene tabuje in jih zasmehovali. Ustvarjalka nato spomni še druge podobe družbene like iz različnih kulturnih okolij.
Klovn se tako ne le odziva, ampak si celo dovoli postavljati vprašanja. "Ni veliko klovnov, ki govorijo, gre predvsem za telesno govorico, ki nagovarja in želi vzbuditi močan odziv. Človek se tako začne spraševati, zakaj se je določen odziv pojavil, zakaj je bil takšen in kaj ga je povzročilo."
"Danes je sicer po svetu že veliko cirkuških akademij, nastale so po vzoru moskovske. Tudi danes najboljši in največji sodobni cirkus Cirque de Soleil, ki ima svojo akademijo in velja za najboljšo, ima korenine v moskovski tradiciji," še razloži Natalija Sultanova, ki se zavzema za to, da bi cirkuški ustvarjalci tudi v Sloveniji dobili umetniški status, enakovreden drugim gledališkim zvrstem.