Ponedeljek, 6. 10. 2014, 12.48
8 let, 7 mesecev
"3D-tiskanje bo spremenilo ekonomijo"
"3D-tiskanje je nalezljivo, spremeni tvoj odnos do sveta," pravi glasbenica Nataša Muševič, ki s strojnikom in produktnim fotografom Alenom Bubanjo, oblikovalcem in produktnim fotografom Tilnom Sepičem, arhitektom Rabindranathom Andujarjem, programerjem Igorjem Trupino in soustanoviteljem kreativnega centra Poligon Markom Orlom deluje v Poligon Maker Labu, kjer si prizadevajo za razvoj in negovanje novih tehnologij. Osredotočeni so predvsem na odprtokodne rešitve, 3D-tisk in 3D-modeliranje.
Srednješolcem in osnovnošolcem ponujajo delavnice 3D-tiskanja in 3D-modeliranja, arhitektom in oblikovalcem strokovna usposabljanje iz te tehnologije, podjetjem in posameznikom pa svetovanje pri razvoju 3D-modeliranja in prototipiranju. Razvijajo tudi lastno produkcijo – za zdaj je padla ideja o spominkih. In sicer o sodobnih možnostih predstavitve slovenskih mest in države. "Med drugim bi radi izpostavili, da Ljubljana ponuja sodobne storitve, katerih del smo tudi sami," pravi Nataša Muševič.
Enega izmed 3D-tiskalnikov, ki ga uporabljajo v Makar Labu, je izdelal Alen Bubanja v sodelovanju s Rabindranathom Andujarjem in Igorjem Trupino. Vsi še posebej pohvalijo tistega, ki je delo Mihe Pelka.
Tilen Sepič, ki se je pred kratkim vrnil z enega največjih svetovnih sejmov 3D-tiskalnikov v New Yorku, zagotavlja, da je Pelkov tiskalnik konkurenčen tistim, ki jih razvijajo in izdelujejo močni mednarodni akterji s tega področja. Nanj natisnjeno je lepše in hitrejše od večine narejenega na komercialnih 3D-tiskalnikih, zagotavljajo preostali.
Prednost nove tehnologije je tudi cenovna dostopnost celotnega postopka – od ideje, prototipa vse do končnega izdelka. Proces nastajanja funkcionalnih izdelkov pa ni le cenejši, pot do cilja je tudi hitrejša, Bubanja pojasni prednosti 3D-tiskanja.
"Z brezplačnimi programi 3D-modeliranja bo tako vedno več ljudem omogočeno, da bodo ustvarjalni ter si oblikovali izdelke glede na lastne želje in potrebe," učinke tehnoloških možnosti v prihodnost projicira Nataša Muševič.
"Izdelek, narejen za digitalno produkcijo, se lahko vedno lokalno proizvede. Digitalne datoteke je mogoče poslati kamorkoli, kjer nato nastane končni produkt. Pri tem odpade transport, ni onesnaževanja in spodbuja se lokalno gospodarstvo," učinke nove tehnologije, ki bo v prihodnje lahko spremenila družbene in ekonomske paradigme, interpretira Sepič.
Bubanja poudari še eno prednost 3D-tiskalnikov: prav vseeno je, ali natisnejo 300 skodelic drugo za drugo ali nastanku skodelice sledi ovitek za telefon, temu pa žlica. Proizvodnja je enaka, le informacija, posredovana stroju, je drugačna. Rabindranath Andujarpa dodaja, da se bo s krepitvijo kulture 3D-tiskanja razširila tudi odprtokodna skupnost, ki temelji na odprti in prosti izmenjavi idej, izkušenj, znanj in tehnoloških možnosti.