Četrtek, 29. 3. 2018, 14.00
8 mesecev, 3 tedne
Poceni nasveti za uspešen ekološki vrt
Ekološko vrtnarstvo že dolgo ni več samo modna muha, ampak gre v resnici za zdrav življenjski slog, ki s samooskrbo omogoča lasten nadzor nad varnostjo pridelovanja hrane. Ponujamo vam nekaj nasvetov za uspešno rast vašega ekološkega vrtička.
Ker ekološko vrtnarstvo uporablja naravne metode rasti, ki so prijazne do okolja in ne škodijo zdravju, si pri nekaterih stvareh ne moremo pomagati s kemičnimi pripravki in sintetičnimi gnojili ter pesticidi. Lahko pa posegamo po drugih alternativah.
Namesto gnojil izdelajte sami svoj kompost
Domače kompostiranje je odličen način za recikliranje in ustvarjanje naravnega gnojila. Lahko ga naredite kar sami, pa naj bo to notranji ali zunanji kompostnik. Za kompost lahko uporabite sadne, zelenjavne, travne in rastlinske ostanke, suho listje, drobno sesekljan les in lubje, žagovino iz neobdelanega lesa, slamo in jajčne lupine.
Za boljšo rast dobre dimenzije gredic
Ključ do uspeha rasti vrtnin se skriva v dovolj optimalnem prostoru za njihovo rast. Ko gradite gredice, bodite pozorni na to, da te niso prevelike ali še slabše – premajhne. Ravnajte se po načelu iztega svoje roke, saj če je gredica dostopna le z ene strani in je treba stopati v njeno notranjost, to pomeni, da je prevelika.
Njeno velikost omejite na takšno širino, da se lahko okoli nje raztegnete in še vedno dosežete drugo stran. Pri tem vam polagamo na srce, da s čevlji ne postopate po posevkih, saj lahko s podplatom čevlja uničite naravno površino zemlje. Svetujemo pravokotno oblikovane gredice, ker tako rastlinam ponudite vmesni prostor, hkrati pa ne bodo preširoke za izteg vaše roke.
Posadite več pridelkov skupaj in jih med seboj pomešajte. S tem boste omogočili naravni pretok hranilnih snovi med zasadi. Pazite le, da jim omogočite dovolj prostora za rast. Poleg optimalnih gredic je seveda treba upoštevati tudi načela kolobarjenja, saj je to nujno za bogat in zdrav pridelek ter rodovitno prst.
Kletke pred pticami
Včasih strašila za odganjanje ptic niso dovolj, zato se je treba znajti nekako drugače, na primer s kletko. Če na svojem vrtu gojite jagodičevje, potem veste, da so njihov najhujši sovražnik ptice. Da bi se izognili uničenju pridelka, vam predlagamo, da svoje gredice zaščitite z mrežo in pticam onemogočite krajo. Kletko uporabite tudi za druge poljske pridelke.
Biodinamična metoda
Vedno več ekoloških kmetovalcev posega po metodi biodinamičnega vrtnarstva, ki ga je razvil avstrijski vrtnar Rudolf Steiner. Ta metoda vključuje dva ključna pristopa, saj se naslanja na načela naravnega gibanja Zemlje in menjave letnih časov, ter uporabo biodinamičnega koledarja, ki spodbuja in optimizira čas zasaditve in si s tem zagotovi uspešno rast pridelka.
Bodite radovedni
Žal ekološki vrtovi niso za tiste, ki se ne želijo učiti in spoznavati zelenjave tudi na bolj "šolski" način. Berite knjige, revije, brskajte po spletu in se seznanite s tem, kaj določena vrtnina potrebuje za optimalno rast. Pri tem ne govorimo zgolj o načinu zalivanja in ali ima rastlina rada sonce ali ne. Poglobite svoje znanje o zelenjavi, ki jo vzgajajte, da boste vešči tudi znanja o boleznih, plesni, škodljivcih in naravnih metodah za njihovo odganjanje.