Sreda, 28. 10. 2015, 14.16
6 let, 8 mesecev
Na obisku v neobičajni hiši slovitega danskega arhitekta (foto)
Nekaj kilometrov severno od Köbenhavna v podeželskem mestecu stoji na pogled skromna hiška. V njej je živel eden od najbolj priznanih industrijskih oblikovalcev in arhitektov 20. stoletja Finn Juhl.
Do Charlottenlunda, manjšega kraja dobrih deset kilometrov severno od danske prestolnice Köbenhavn, sem na oblačen, a suh oktobrski dan prispela po vožnji z vlakom in primestnim avtobusom, na katerem sem bila tisto dopoldne edina potnica.
Obcestno avtobusno postajališče je bilo prekrito z rumenim listjem, ki je odpadalo z dreves v bukovem gozdu vse naokoli. Znak za Ordrupgaard je nakazal smer in čez nekaj deset metrov sem stopila v park, na koncu katerega se je skozi debla dreves kazal dvorec, v katerem je eden od najbolj zanimivih muzejev na svetu, posvečenih arhitekturi, umetnosti in oblikovanju.
Hiša Finna Juhla je namreč skromna in preprosta, prav nič pompozna in izstopajoča. Na 1.700 kvadratnih metrov veliki posesti raste nekaj dreves, ob hišo se naslanjata skrivenčena hruška in rumeneči ginko, malce stran cvetijo rožnate vrtnice.
Juhl je v svoji karieri zasnoval le nekaj zgradb in interjerjev. Proslavil se je namreč kot produktni oblikovalec, najbolj cenjeni so njegovi stoli, naslanjači in sedežne garniture. V svojem domu je združil vse, kar je pri arhitekturi in oblikovanju cenil.
Levo od jedilnice ozek, a svetel hodnik vodi proti spalnicam. Glavna spalnica je prostorna, v njej so poleg postelje tudi večja miza, kamin, knjižne police. Okna so velika, stanovalci so imeli ves čas možnost pogleda ven, v naravo.
Finn Juhl, ki je v hiši najprej živel s prvo ženo, po ločitvi pa s partnerico Hanne Wilhelm Hansen, je bil eden od pionirjev interdisciplinarnega razmišljanja v oblikovanju prostora, veselilo ga je kombiniranje različnih materialov, barv in vzorcev v dinamično, a harmonično celoto. Najlepši prikaz tega je prav njegov dom.
Dvosed z imenom Poet je postavljen ob kaminu v dnevni sobi, nad njim pa visi Hannin portret, ki ga je leta 1946 naslikal Vilhelm Lundström, eden od najbolj (pri)znanih danskih modernistov. Pisalne in jedilne mize, stoli, naslanjači, klopi, predalniki – vse je zasnoval arhitekt sam, kose pohištva pa dopolnil s preprogami in umetniškimi deli, ki jih je skrbno zbiral.