Sreda, 18. 7. 2018, 17.00
6 let, 5 mesecev
Čiščenje madežev z vaših oblazinjenih površin #video
Čiščenje oblazinjenega pohištva pogosto izpustimo iz naših dnevnih opravil. Vendar je treba tako kot preostalo pohištvo tudi to vzdrževati in redno čistiti, saj se na njem pogosto zadržujemo. Nasvete, kako odstraniti madeže, smo delili v oddaji Dan.
V primerjavi z lesenim pohištvom je oblazinjeno težje čistiti, ker je sestavljeno iz tkanine, ki vpija prav vse vrste tekočin. Madeži se hitro vpijajo in če se čiščenja ne lotimo takoj, lahko trdovratna umazanija za vedno uniči naše sedežne in kavče, ki pa niso občutljivi le na površinske madeže.
Na teh se nabirajo tudi prah, ostanki hrane in preostala umazanija, ki se lahko globoko vpijejo v tkaninska vlakna. Tudi če umazanija ni vidna očem, še ne pomeni, da ni potrebno redno čiščenje.
Kako odstraniti mastne madeže in madeže od vina
V oddaji Dan. je Barbara Božič delila nasvete, kako z naravnimi sestavinami odstraniti trdovratne madeže.
Sama svetuje, da madež, ki nastane s politjem rdečega vina, najprej vpijemo s suho krpo ali papirnato brisačo in nato neposredno nanj nanesemo mešanico soli in sode bikarbone, ter jo pustimo delovati uro, nato pa speremo z mineralno vodo.
Pri mastnih madežih se je za zelo učinkovito metodo odstranjevanja olja izkazala kombinacija pecilnega praška in vode. Tudi to mešanico pustimo delovati neposredno na madež, da pecilni prašek nevtralizira olje. Tako kot pri vinu mešanico speremo z mineralno vodo.
Ne uporabljajte navadne vode, ampak mineralno
Navadna voda običajno madež samo razmaže. Raje posegajte po mineralni ali destilirani vodi ali po alkoholnem kisu, ki bolje odstranijo vse vrste madežev.