Nedelja, 25. 3. 2018, 15.21

Tjumen, skupinski štart (moški)

Fak sezono sklenil z 11. mestom, v skupnem seštevku ubranil šesto

Jakov Fak | Foto Getty Images

Ruski biatlonec Maksim Cvetkov je zmagovalec tekme s skupinskim štartom za svetovni pokal v ruskem Tjumnu, zadnje preizkušnje v sezoni 2017/18. Drugo mesto je z zaostankom slabih treh sekund osvojil Norvežan Erlend Bjoentegaard, tretje pa njegov rojak Johannes Thingnes Boe, ki je zaostal 16 sekund, a moral dvakrat tudi v kazenski krog. Jakov Fak je bil 11.

Jakov Fak je lahko zadovoljen z 11. mestom, nikakor pa ne z razpletom tekme. Najboljši slovenski biatlonec je povsem zunaj tekaške forme. S strelišča je šel po stoodstotno opravljeni nalogi celo kot tretji, za Cvetkovom in Bjoentegaardom. Za njim pa sta bila brata Johannes Thingnes ter Tarjei Boe. Preostali tekmovalci so zaostajali že 12 sekund in več.

Pred leti bi napadel stopničke, tokrat je izgubljal mesta

V dobri tekaški formi bi se Fak pred leti z bratoma Boe zanesljivo spopadel za tretje mesto, morda bi bila dosegljiva tudi vodilna, ki sta imela slabih 10 sekund naskoka, v Sibiriji pa se je še enkrat videlo, da Fak v smučini ni konkurenčen. Do cilja je izgubil kar osem mest. Nemec Arnd Peiffer je bil od njega samo v zadnjem krogu hitrejši kar 30 sekund. Vseeno je Fak na koncu obdržal šesto mesto v skupnem seštevku.

Fak: Po koncu sezone sem zelo vesel in zadovoljen

''Pred začetkom je bilo veliko negotovosti, kar je pri meni povsem normalno, glede na to, da se vračaš in si eno zimo vseskozi bolan ter da preprosto svojega telesa, razen v takem stanju, ne poznaš. Da se v biatlonu spet vrneš v takšno stanje, da lahko tekmuješ na taki ravni, je težko. Po koncu sezone sem zelo vesel in zadovoljen, olimpijska kolajna pa je tako ali tako vrhunec sezone in dokaz, da sem še vedno pri samem vrhu. Tudi skupna razvrstitev - ne glede na nekoliko slabše tekme po olimpijskih igrah - dokazuje, da je na koncu, ko se potegne črta pod celo sezono, to še vedno ožji svetovni vrh," je po zadnji dirki sezone povedal Jakov Fak.

Fourcade najslabše letos

Malo presenečenje je bilo 19. mesto Francoza Martina Fourcada, ki je zabeležil najslabšo uvrstitev v sezoni, zgrešil je kar štiri strele, a se je že pred današnjo tekmo veselil sedmega naslova skupnega zmagovalca svetovnega pokala, že pred tem pa je v Pjongčangu trikrat postal tudi olimpijski prvak.

V Tjumnu se bodo danes na tekmi s skupinskim štartom pomerila tudi dekleta, a brez slovenske udeležbe.