Petek, 14. 9. 2012, 10.15
9 let, 3 mesece
Z rdeče preproge po peti globus

Ko je pred šestimi meseci z zajetno prednostjo pred slovensko šampionko Tino Maze v roke prejela že četrti veliki kristalni globus v pičlih petih letih, je kot prava ameriška igralka znala pozirati pred številnimi fotografi in jim postreči z zanjo značilnim nasmehom. V pogovoru s sedmo silo pa je nekoliko pozneje le priznala, da vendarle ni povsem zadovoljna, saj ji je zmanjkalo vsega 20 točk do čarobne meje 2000 in izenačitve dosežka železnega Avstrijca Hermanna Maierja iz sezone 1999/2000. "Naj bo to izziv za prihodnje leto," se je pošalila in se odpravila na novo fotografiranje. Tokrat z vsemi lovorikami končane sezone. Ni jih bilo malo. Ob skupnem seštevku je namreč 28-letna Američanka svojo premoč uveljavila tudi v smuku, superveleslalomu in superkombinaciji, za nameček pa osvojila še srebro v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala. Prav s preobrazbo v bazični disciplini je v minuli zimi najbolj presenetila tekmice. Ob veleslalomskem napredku, ki ga je napovedala že s presenetljivo zmago v Söldnu, je bil recept za vrnitev na smučarski prestol znan in na videz povsem preprost. Obdržala je dominantnost v obeh hitrih disciplinah, marljivo pobirala točke v superkombinaciji in deloma tudi na paralelni tekmi, v slalomu, v katerem je sicer že zmagovala, zdaj pa je postal njena z naskokom najslabša disciplina, pa se je zanašala predvsem na Marlies Schild. Slednja je kot za stavo zmagovala, s tem posledično omejevala tekmice Lindsey Vonn, sama pa ji z vsega eno disciplino seveda ni bila nevarna za sam vrh.
A za navidezno igrivostjo in prepričljivostjo Vonnove se vendarle skriva marsikaj. Ob očitni nadarjenosti predvsem velike količine kakovostnega dela, primerna fizična moč in tudi podpora, kakršne ni deležna prav nobena smučarka svetovnega pokala. To Vonnova s pridom izkorišča tudi v novem pripravljalnem obdobju, v katerega je vstopila po tem, ko je v domovini skušala unovčiti in predvsem užiti nekaj za ZDA netipično odmevne smučarske slave. Po vrnitvi v Ameriko se je namreč Vonnova veliko smukala po rdečih preprogah, se pred snemalci in fotografi sprehajala v visokih petah, kratkih poletnih oblekah ali večerni toaletah, posnela nekaj oglasov, v katerih ni nastopala kot športnica, temveč kot – ženska, gostovala v priljubljenih televizijskih pogovornih oddajah, se udeleževala dobrodelnih prireditev …
A kmalu po uveljavljanju in krepitvi "osebne znamke" je misli preusmerila proti novi zimi. Znova se le lotila celovitih priprav, kakršnih si dobršen del njenih tekmic enostavno ne more privoščiti. Že po tradiciji je fizično pripravljenost in akrobatiko pilila v solnograškem pripravljenem taboru, za katerega skrbi njen pokrovitelj Red Bull. Pogosto dilemo številni taborov, priprave na južni polobli opraviti v Južni Ameriki ali Novi Zelandiji, pa razbila na najbolj preprost način – obiskala je obe lokaciji. Že julija se je z reprezentančnimi sotekmovalkami mudila na novozelandskem snegu, septembrsko iskanje pravih hitrostnih občutkov pa opravlja v Čilu. Ob tem je deležna tudi vrhunske pomoči njenega opremljevalca smučarske opreme, pri katerem se na vsakem koraku oziroma zavoju trudijo, da je njihova prva zvezdnica deležna najboljšega možnega servisa. Vse z jasnim namenom. Američanki pomagati do petega velikega kristalnega globusa, s katerim bi se na večni lestvici izenačila z Marcom Gorardellijem in nadaljevala svoj pohod proti vrhu. Na slednjem s šestimi globusi kraljuje Avstrijka Annemarie Moser-Pröll. Med tistimi, ki ji bodo to skušale preprečiti, je vsekakor tudi Mazejeva, ki se po dobri vadbi na južni polobli te dni znoji v Gorici.