Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Martin Pavčnik

Torek,
3. 11. 2015,
13.08

Osveženo pred

2 leti, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Matthias Mayer Soči 2014 svetovni pokal Kranjska Gora Klemen Kosi Janez Slivnik

Torek, 3. 11. 2015, 13.08

2 leti, 9 mesecev

Olimpijski prvak v Kranjsko Goro na kolesu in smučeh

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Če si olimpijski prvak v smuku, te v Avstriji pozna skorajda vsak," pripoveduje 25-letni Korošec Matthias Mayer, ki se bo v novo sezono podal z zamudo.

"Združena" Koroška se lahko pohvali z aktualnima olimpijskima prvakoma v kraljevi disciplini alpskega smučanja, torej smuku. Medtem ko je ženska smukaška prvakinja Tina Maze doma na slovenski strani meje, v Črni na Koroškem, pa so se pred dobrim letom in pol ugodnih vesti iz olimpijskega Sočija veselili v Afritzu. V vasici med priljubljenima smučarskima središčema Osojščica in Bad Kleinkircheim namreč domuje Matthias Mayer.

Olimpijsko odličje je leta 1988 osvojil že njegov oče. Helmut Mayer je namreč v Calgaryju postal olimpijski podprvak v superveleslalomu. Dobrega četrt stoletja pozneje je s še bolj žlahtno kolajno domači kraj na nove dvignil še sin Matthias, za katerega je bil smuk v Sočiju sploh prvi olimpijski nastop v karieri.

"Čez noč sem postal zvezda"

"V avstrijski zavesti ima olimpijski smuk prav posebno mesto. Prvaka poznajo vsi, tudi tisti, ki smučanja ne spremljajo povsem redno. Še lep čas po mojem največjem uspehu so me vsi trepljali po ramenu. Bilo je noro, kot da bi se čez noč iz anonimneža prelevil v športno zvezdo," se trenutka, ki je zaznamoval njegovo kariero in življenje, spominja Mayer.

Po vrnitvi iz Sočija je dokazal, da še zdaleč ni muha enodnevnica. Sezono 2013/14 je končal s prvo smukaško zmago v Lenzerheideju, v pretekli zimi pa se je še šestkrat zavihtel na stopničke za zmagovalce v svetovnem pokali. Zablestel je predvsem v Saalbachu, kjer je dobil tako smuk kot tudi superveleslalom. Manj sreče je imel na svetovnem prvenstvu v Beaver Creeku, kjer je bronasto odličje v superveleslalomu zgrešil za pičle tri stotinke sekunde.

O velikem globusu (še) ne razmišlja

"Priznam, še danes si rad ogledam posnetek svojega nepozabnega nastopa v Sočiju. Ne želim pa živeti zgolj na krilih stare slave. Ne, življenje gre naprej. Čakajo me novi izzivi. Da se z njimi znam spopadati, sem dokazal že v pretekli zimi. Visoka pričakovanja imam tudi pred novo sezono," pripoveduje 25-letni Avstrijec, ki je prvi nastop v sezoni 2015/16 načrtoval že v Söldnu, a ga je zaustavil neugoden padec na treningu, zaradi katerega je moral počivati dober teden. Karavani svetovnega pokala se bo tako pridružil v Lake Louisu.

"Moj cilj je, da že na prvih tekmah pokažem zobe in se nato v obeh hitrih disciplinah borim za sam vrh," pravi tretji superveleslalomist in četrti smukač svetovnega pokala v pretekli sezoni, ki v svoj tekmovalni repertoar vse bolj dodaja tudi veleslalom. Na nedavnih treningih v Pitztalu naj bi bil konkurenčen celo Marcelu Hirscherju.

"Z dobrim veleslalomom nadgrajujem kakovost v hitrih disciplinah, vesel pa bom tudi kakšnega dobrega rezultata v veleslalomu. Vseeno je to premalo, da bi bil konkurenčen tudi v skupnem seštevku svetovnega pokala," pravi Mayer, ki v boju za veliki globus pričakuje spopad rojaka Hirscherja in Norvežana Kjetila Jansruda.

V Kranjski Gori tudi poleti

Mayer je tudi star znanec Kranjske Gore, kjer je do zdaj večkrat nastopil na tekmah evropskega in svetovnega pokala. A na obisk k sosedom se občasno odpravi tudi poleti. "Kranjska Gora mi je pri srcu zaradi dobrih terenov za gorsko kolesarstvo. To je moj priljubljeni poletni hobi," razkriva zmagovalec treh tekem svetovnega pokala, ki ob pogovoru o Slovencih izpostavlja tudi dobro sodelovanje s trenerjem v avstrijski reprezentanci Janezom Slivnikom, v tekmovalni karavani pa mu je v oko padel Klemen Kosi. "Gre za nadarjenega fanta, na katerega velja biti pozoren," je pogovor končal olimpijski prvak.

Ne spreglejte