biatlon Lovro Planko Jakov Fak Jakov Fak Johannes Thingnes Boe

Sobota, 16. 3. 2024, 23.03

Biatlon, Canmore, zasledovanje (M)

Nova zmaga J. T. Boeja, Jakov Fak 16., Lovro Planko 40.

Johannes Thingnes Boe | Johannes Thingnes Boe je zmagal kljub trem zgrešenim strelom. | Foto Guliverimage

Johannes Thingnes Boe je zmagal kljub trem zgrešenim strelom.

Norvežan Johannes Thingnes Boe je kljub trem zgrešenim strelom zmagal na zasledovalni preizkušnji svetovnega pokala v biatlonu v kanadskem Canmoru na 12,5 km. Nastopila sta dva slovenska biatlonca, Jakov Fak je bil 16. (+ 2:23,0/2), Lovro Planko pa 40. (+ 4:44,5/4).

Johannes Thingnes Boe
Sportal Brezhibni in hitri Norvežan do nove zmage, Fak jezen nase

Fak je imel pred zasledovalno tekmo 21. izhodišče, ki si ga je priboril na četrtkovi desetkilometrski tekmi, Planko je bil takrat 26.

Z velikansko prednostjo je slavil Johannes Thingnes Boe, ki je tako danes na startu imel minuto in tri sekunde prednosti pred Italijanom Tomassom Giacomelom, še sekundo slabše izhodišče je imel Tarjei Boe.

Johannes Thingnes Boe je imel tako preračunano kar 500 metrov naskoka, njegova prednost je bila sicer najvišja na vseh dosedanjih tovrstnih tekmah.

Na koncu je, čeprav je zgrešil že uvodni strel in potem še enega ob drugem postanku, tako da je imel le še 18 sekund naskoka po dveh streljanjih, dokaj zanesljivo slavil tudi danes.

Ko ga je Francoz Emilien Jacquelin že skoraj ujel, je na tretjem streljanju Norvežan opravil brezhibno, njegov tekmec pa dvakrat zgrešil in zapravil možnost za presenečenje.

Po zadnjem postanku - kljub še enemu zgrešenemu strelu - je JT Boe le še precej rutinsko pripeljal do cilja in dosegel 84. zmago v karieri. V boju za drugo mesto sta ostala Francoz Eric Perrot in Šved Sebastian Samuelsson. Več moči v finišu je imel Francoz (+ 11,2/1), Šved je zaostal 11,6/1 sekunde. Jacquelin je bil četrti, Tarjei Boe pa peti kot zadnji z manj kot minuto zaostanka.

Fak je kot 21. na startu začel z 2:17 minute zaostanka. Na prvem streljanju je zgrešil peti poskus, nadaljeval kot 25., drugi postanek opravil brezhibno in se povzpel na 22. mesto. Ob tretjem streljanju je Fak tako kot prvič zgrešil zadnji poskus, tako da je moral v kazenski krog in nadaljeval kot 21. S še eno ničlo ob zadnjem postanku pa je še nekaj pridobil, s strelišča odšel kot 17., do cilja pa nato v teku dobil še eno mesto.

Planko je imel na startu 2:35 minute slabše izhodišče kot vodilni Norvežan, podobno kot Fak pa zgrešil zadnji strel ob prvem postanku in nadaljeval na 32. mestu. V podobnem slogu je bilo pri drugem postanku, zgrešil je enkrat in nazadoval na 37. mesto. Dodal je še po en zgrešen strel na tretjem (36.) in četrtem postanku (41.), do cilja pa pridobil eno mesto in še ujel zadnjo točko.

"Tekaško sem bil danes na višji ravni, tudi to se je poznalo, saj na streljanju ni bilo vse odlično. Raje  bi videl, da tistih strelov ne bi zgrešil, a napake se dogajajo. Bili pa zelo težki pogoji na progi, a sem se dobro znašel. Imel sem dovolj moči za zadnji krog in moram biti zadovoljen. Jutri me čaka še skupinski start in bom poskušal narediti dober zaključni nastop," je iz Kanade sporočil Jakov Fak.

Tudi Lovra Planka so boljše uvrstitve stali zgrešeni streli. "Žal danes samo ena točka, kar je posledica štirih zgrešenih strelov. Od vročine in počasnega snega glava ni zdržala vseh pet strelov. Vseeno sem zadovoljen z nastopom, saj sem tekaško nastopil dobro. Glava je že na pripravah za naslednjo sezono," je povedal za Smučarsko zvezo Slovenije.

V nedeljo bosta v kanadskem prizorišču še tekmi s skupinskim startom.