tek na smučeh Vesna Fabjan Anamarija Lampič Anamarija Lampič

Nedelja, 1. 1. 2017, 17.56

Tour de Ski

Lampičeva blizu deseterice na tekaškem Touru

Anamarija Lampič | Foto Sportida

Na drugi tekmi turneje svetovnega pokala smučarjev tekačev Tour de Ski je v švicarskem Val Müstairu na ženski preizkušnji na pet kilometrov s skupinskim startom slavila Norvežanka Ingvild Flugstad Oestberg. Najboljša Slovenka je bila na 14. mestu Anamarija Lampič. Pri moških je slavil Rus Sergej Ustjugov, edini Slovenec Miha šimenc je bil 67.

Druga je bila danes še ena Norvežanka Heidi Weng, ki je za najhitrejšo rojakinjo zaostala sedem sekund, tretje mesto si je z 11,4 sekunde zaostanka pritekla Finka Krista Parmakoski.

Na startu tekme je bilo pet Slovenk. Lampičeva je kot 14. zaostala 40,7 sekunde, preostale pa so bile daleč od mest, ki prinašajo točke; Alenka Čebašek je bila 51. (+ 1:39,0), Vesna Fabjan 57. (+ 2:03,2), Katja Višnar 59. (+ 2.05,8), Lea Einfalt pa na zadnjem, 62. mestu (+ 2:32,0).

Potem ko je bila na sobotni uvodni tekmi Tour de Skija z 12. mestom najboljša Slovenka Vesna Fabjan, je danes status najhitrejše na tekaški turneji potrdila Anamarija Lampič. Na petkilometrski razdalji je ponovila 14. mesto s sprinterske preizkušnje. Lampičeva je bila vseskozi v igri tudi za deseterico, a je na ciljni ravnini izgubila nekaj mest in pritekla na 14. mesto. Za desetim pa je zaostala le za 5,4 sekunde.

Norvežanka v najboljšem položaju po dveh tekmah

Po dveh od sedmih preizkušenj Tour de Skija vodi Oestbergova z 10,3 sekunde prednosti pred danes drugo rojakinjo Heidi Weng. Lampičeva je v tem seštevku na 11. mestu z zaostankom 1:39 minute. V skupnem seštevku svetovnega pokala pa je vrstni red na vrhu obrnjen, vodi Wengova s 743 točkami, Oestbergova jih ima 703. Najvišje med Slovenkami je Lampičeva na 38. mestu s 54 točkami.

Ingvild Flugstad Oestberg | Foto: Reuters Foto: Reuters

Že pred dekleti so nastop že opravili tudi tekači, na 10 km s skupinskim startom je slavil Rus Sergej Ustjugov, zmagovalec uvodne tekme, pred Norvežanoma Martinom Johnsrudom Sundbyjem, vodilnim v pokalu, in Didrikom Toensethom.

Edini slovenski predstavnik Miha Šimenc je bil 67. Potem ko je zadnji dan leta 2016 Šimenc prvič posegel po točkah svetovnega pokala, tokrat pa ni mogel obdržati stika z najboljšimi; končal je na 67. mestu z zaostankom 2:21,8 minute. Z današnjim nastopom je tudi končal svoj Tour, zdaj se bo pripravljal na tekme celinskega pokala prihajajoči konec tedna v Planici.

Tekači bodo imeli na turneji zdaj prost dan, v torek pa jih v nemškem Oberstodrfu čakata preizkušnji v skiatlonu, ženske na 2 x 5 km, moške pa na 2 x 10 km.