Sobota, 16. 2. 2019, 9.44
5 let, 8 mesecev
Svetovni pokal v deskanju na snegu, paralelni veleslalom, Pjongčang
Žan Košir po izjemnem uspehu: Razjokal sem se kot kakšno dekle
"Končno se mi je nasmehnila sreča," so bile prve besede Žana Koširja, ki je danes v zgodnjih jutranjih urah po srednjeevropskem času v olimpijskem Pjongčangu končno spet stopil na najvišjo stopničko. Dolgo je čakal nanjo. Od zadnje zmage je minilo dobrih 1.400 dni. Tudi takrat je zmagal v Aziji, natančneje v japonski Asahikavi. "Od poškodbe mi vsak tak uspeh ogromno pomeni. V cilju sem se razjokal kot kakšno dekle," je priznal 34-letni Tržičan.
"Vse delam za uspeh, a danes mi je težje dosegljiv kot nekoč." Azija je za Žana Koširja več kot očitno srečno prizorišče. To je njegova tretja zmaga na azijskih smučiščih, na istem prizorišču, Phoenix Parku, kjer je danes osvojil svojo peto zmago v karieri, je pred letom dni osvojil svoje tretje olimpijsko odličje.
Tokrat se je v primerjavi z olimpijsko preizkušnjo razplet polfinala izšel v njegov prid. V polfinalu je bilo podobno kot lani na igrah, kjer je Košir izgubil proti Korejcu Sangho Leeju (spomnimo, kazalo je na zmago Koširja, a je semafor pokazal drugače, op. a.), tokrat je bil povsem izenačen z Avstrijcem Andreasom Prommeggerjem.
Košir si je zmagovalni oder razdelil z drugouvrščenim Avstrijcem Lukasom Mathiesom, dvoboj za tretje mesto pa je pripadel Andreasu Prommeggerju, ki je bil hitrejši od Italijana Aarona Marcha. Ta je v osmini finala izločil Tima Mastnaka, na koncu desetega.
Tokrat je bila sreča na Koširjevi strani
"Imela sva enak čas, a sem zaradi boljše uvrstitve v kvalifikacijah (2. mesto) jaz napredoval v veliki finale," je dogajanje za Sportal na kratko obnovil 33-letni Tržičan, ki je bil na zadnjem svetovnem prvenstvu v Park Cityju v ZDA peti v paralelnem veleslalomu in deseti v paralelnem slalomu, kar je na kratko povzel kot izpolnitev lastnega rezultatskega higienskega minimuma. Na zadnji novinarski konferenci je napovedal, da upa, da je to znak, da se bo v nadaljevanju sezone zgodil zasuk v pozitivno smer rezultatske lestvice.
Preberite še:
Kar 1448 dni je čakal na novo zmago
Košir je pred današnjim dnem na najvišji stopnički nazadnje stal 1. marca 2015 v japonski Asahikavi, pred več kot 1400 dnevi. Na poti do zmage je Košir, ki je v kvalifikacijah postavil drugi čas, v osmini finala premagal Poljaka Oskarja Kwiatkowskega, v četrtfinalu je bil boljši od Italijana Edwina Corattija, v polfinalu je bil izenačen z Avstrijcem Andreasom Prommeggerjem, a je zaradi boljše uvrstitve v kvalifikacijah napredoval v veliki finale, kjer je premagal Avstrijca Lukasa Mathiesa.
Od poškodbe naprej so vrhunski dosežki težje dosegljivi
"Že ko smo pripotovali v Korejo, sem verjel vase. Na svetovnem prvenstvu niti nisem bil tako slab, vedel sem, da mi lahko uspe, le bolj odločen moram biti. V telefonu sem poiskal stare zapiske, kamor sem si označeval, kako sem se spodbujal pred lanskimi olimpijskimi igrami, in podobno sem storil tudi zdaj," je dejal in priznal, da se je v cilju razjokal.
"Danes so mi vrhunski dosežki precej težje dosegljivi, kot so mi bili nekoč. Vse od poškodbe je vse, kar mi uspe velikega, zame zelo čustveno," je razložil ozadje odziva.
Priznal je, da je vsak izstopajoči dosežek danes precej bolj prigaran, kot so bili tisti v sezoni 2014/2015, ko je Košir domov odnesel vse tri kristalne globuse, tudi velikega za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala.
Kotnikovi šesto, Mastnaku deseto mesto
Slovenski deskarski uspeh sta dopolnila Gloria Kotnik s 6. mestom (v četrtfinalu je bila boljša od nje superiorna Čehinja Ester Ledecka, zmagovalka današnje preizkušnje), Tim Mastnak, peti v kvalifikacijah, pa je končal na 10. mestu.
Ponoči bo na sporedu še en veleslalom in še ena priložnost
Deskarje jutri čaka še en paralelni veleslalom. Kvalifikacije bodo na sporedu ob 2. uri po našem času, izločilni boji pa bodo na sporedu ob 6. uri.
Košir je napovedal, da bo vztrajal najmanj do olimpijskih iger v Pekingu leta 2022.
Na test olimpijskega prizorišča
Tudi po tem deskarska karavana ostaja na azijskih tleh. Prihodnji konec tedna jih čakajo tekme v Secret Gardnu na Kitajskem, kjer bodo na olimpijskih igrah leta 2022 izpeljali tekme v deskanju in smučanju prostega sloga. Spomnimo, Košir je pred uvodom sezone napovedal, da namerava vztrajati prav do olimpijskih iger. Če bi mu uspelo osvojiti še četrto olimpijsko odličje, bi bil najuspešnejši deskar v zgodovini.
Izidi:
moški:
1. Žan Košir (Slo)
2. Lukas Mathies (Avt)
3. Andreas Prommegger (Avt)
4. Aaron March (Ita)
5. Lee Sangho (JKo)
...
10. Tim Mastnak (Slo)
Svetovni pokal, skupno:
1. Benjamin Karl (Avt) 2520
2. Roland Fischnaller (Ita) 2450
3. Nevin Galmarini (Ita) 2300
4. Aaron March (Ita) 2260
5. Lukas Mathies (Avt) 2030
...
9. Žan Košir (Slo) 1716
11. Tim Mastnak (Slo) 1676
15. Rok Marguč (Slo) 1300
62. Črt Ikovic (Slo) 32
72. Jernej Glavan (Slo) 13
Ženske:
1. Ester Ledecka (Češ)
2. Selina Jörg (Nem)
3. Sabine Schöffmann (Avt)
4. Carolin Langenhorst (Nem)
5. Nadya Ochner (Ita)
6. Gloria Kotnik (Slo)
...
Svetovni pokal, skupno:
1. Sabine Schöffmann (Avt) 3080
2. Selina Jörg (Nem) 2879
3. Julie Zögg (Švi) 2820
4. Ester Ledecka (Češ) 2800
5. Nadya Ochner (Ita) 2700
...
11. Gloria Kotnik (Slo) 1500
2