Sobota, 10. 3. 2018, 13.50

Ofterschwang, slalom (Ž)

Shiffrinova zmagovalka poolimpijskega slaloma, dve Slovenki do točk

Mikaela Shiffrin | Foto Getty Images

Američanka Mikaela Shiffrin je z zmago v Ofterschwangu v Nemčiji, to je njena šesta slalomska v tej sezoni, potrdila prvo mesto, ki ji prinaša že peti slalomski globus. V finalno vožnjo sta se uvrstili tudi Ana Bucik, ki je na koncu osvojila 22. mesto, in Meta Hrovat, ki je bila 25. Predzadnji slalom sezone sta za slovo od tekmovalnega športa izkoristili Slovakinja Veronika Velez Zuzulova in Avstrijka Michaela Kirchgasser.

*REZULTATI: slalom v Ofterschwangu

Shiffrinova, ki je olimpijski slalom v Yongpyongu končala na nehvaležnem četrtem mestu, je osvojila svojo še 42. zmago v svetovnem pokalu, 31. slalomsko. Američanka, ki bo 13. marca dopolnila 23 let starosti, je dobila še šesti slalom v tej sezoni, skupno pa je to njena že enajsta zmaga od začetka sezone.

Američanka si je že predčasno zagotovila veliki kristalni globus za zmago v seštevku sezone, drugega zaporednega, kot tudi mali kristalni globus za dobljeni slalomski seštevek. Gre za njenega že petega slalomskega. Po številu slalomskih zmag se lahko že v prihodnji sezoni uvrsti na vrh večne lestvice najboljših slalomistk. Že zdaj je najboljša med aktivnimi slalomistkami. Več sta jih zbrali le Švicarka Vreni Schneider (34) in Avstrijka Marlies Schild (35).

Veleslalomska olimpijska prvakinja je uspela obraniti prednost iz prve vožnje in se je odkupila za ponesrečen slalomski olimpijski nastop ter je odbila napad najhitrejše v finalu Holdenerjeve, ki se je še petič v tej sezoni svetovnega pokala morala zadovoljiti z drugim mestom, druga je bila tudi na olimpijskem slalomu. Holdenerjeva je letos dobila zgolj kombinacijo v Lenzerheideju, skupaj pa je po številu stopničk, v letošnji sezoni svetovnega pokala jih je zbrala deset, le za Shiffrinovo, ki jih je v tej sezoni zbrala 17 uvrstitev na zmagovalni oder.

Ana Bucik je bila med Slovenkami najhitrejša.  | Foto: Getty Images Ana Bucik je bila med Slovenkami najhitrejša. Foto: Getty Images

Preboj na stopničke je uspel tudi Švedinji Hansdotterjevi, aktualni olimpijski prvakinji v disciplini, ki je bila na prvi progi četrta. To so bile že 32. stopničke v svetovnem pokalu za izkušeno švedsko veteranko, šeste v tej sezoni.

Po današnjem slalomu je tudi znano, da sta si še en slalomski nastop v tej sezoni svetovnega pokala zagotovili Ana Bucik in Maruša Ferk, ki bo v Aare odpotovala, kljub temu, da se danes ni uvrstila v finale. Bucikova v posebnem slalomskem seštevku zaseda 22. mesto, Ferkova pa je 25.

Slalomski finale na Švedskem si je že predčasno zagotovila tudi obetavna Meta Hrovat, odlična veleslalomistka, ki je s 25. mestom prišla do drugih točk oziroma najboljše uvrstitve v slalomu na tekmah najvišjega ranga. Hrovatova si je nastop na zadnjem slalomu sezone zagotovila kot aktualna mladinska svetovna prvakinja v disciplini.

"Na finale v Aareju so se uvrstile vse punce, razen Tine Robnik, ki se je včeraj žal poškodovala. Cilj je izpolnjen, vsaka tekmovalka v A ekipi gre na finale. Tega smo kot ekipa zelo veseli, tako da čestitam puncam, še posebej pa trenerjem, serviserjem, kondicijskemu trenerju, fizioterapevtki, da ne naštevam vseh. Zahvalil bi se vsem, saj brez njihove pomoči to sigurno ne bi šlo. Moramo seveda zdržati do konca, a nekako se je izšlo, imeli smo tudi srečo glede Maruše Ferk. Včasih je sreča lahko tudi na naši strani. Zdaj pa takoj sledi regeneracija in maksimalno se bomo poskušali pripraviti za finalne nastope in tam še popraviti te pozicije," je razplet dogajanja v Ofterschwangu ocenil glavni trener slovenske ženske ekipe za svetovni pokal Denis Šteharnik.

Mikaela Shiffrin je dosegla že svojo 42. zmago v svetovnem pokalu. | Foto: Getty Images Mikaela Shiffrin je dosegla že svojo 42. zmago v svetovnem pokalu. Foto: Getty Images

Šteharnik je bil danes zelo zadovoljen z nastopom 20-letne Hrovatove: "Zelo pozitivno je, da se je končno uvrstila v točke. V prvo je odpeljala brez velikega rizika, a suvereno, dobro in se uvrstila naprej. Za drugo vožnjo smo bili samo dogovorjeni da doda, tudi glede na pogoje na progi in to je tudi storila. Žal je spodaj naredila napako, ki ji je vzela mesto ali dve. A 25. mesta smo veseli, za slalom je to zelo dober rezultat in obet. Zdaj ciljamo naprej, se pravi, da se na finalu uvrsti do 15. mesta. Tam nima kaj izgubiti in lahko napade na vso moč. Vidi se, da Ana Bucik ni več v takšni formi. Je pa dobro, da je potrdila finalni nastop, tako da smo zelo veseli."

Predzadnji slalom sezone je bil tudi zadnja tekma Avstrijke Michaele Kirchgasser. | Foto: Getty Images Predzadnji slalom sezone je bil tudi zadnja tekma Avstrijke Michaele Kirchgasser. Foto: Getty Images

Veleslalom in slalom v Ofterschwangu sta bili zadnji ženski tekmi letošnje sezone pred finalom svetovnega pokala v Aareju, ki bo prihodnje leto prizorišče svetovnega prvenstva.