Štefan Hadalin Marco Odermatt Alta Badia veleslalom Žan Kranjec Žan Kranjec alpsko smučanje

Ponedeljek, 18. 12. 2023, 14.27

Alpsko smučanje, Alta Badia, veleslalom (m)

Izjemni Kranjec znova na stopničkah! #video

Slovenski smučar Žan Kranjec je tudi na drugem veleslalomu v Alta Badii osvojil tretje mesto! Kranjec je po prvi vožnji zasedal četrto mesto, v drugi vožnji pa z odlično vožnjo skočil na stopničke, že svoje pete na Gran Risi. Še tretjič v sezoni se je na veleslalomih zmage veselil Švicar Marco Odermatt, ki je za več kot sekundo prehitel Avstrijca Marca Schwarza (1,05), Kranjec je zaostal 1,22. Drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin je bil 47.

Alta Badia Žan Kranjec
Sportal Alta Badia je Žanova! Četrtič na stopničkah! #video

Žan Kranjec | Foto: Guliverimage Foto: Guliverimage

Alpski smučarji so po nedeljskem veleslalomu v Alta Badii ostali na tej italijanski postaji in danes opravili še drugi zaporedni veleslalom, tretji v tej sezoni svetovnega pokala. Vse tri je dobil skupni zmagovalec lanske sezone in vodilni v skupnem seštevku Marco Odermatt, ki mu na drugi preizkušnji na Gran Risi ni bilo para. Šestindvajsetletni Odermatt je vpisal še šesto zmago na veleslalomih zapovrstjo v svetovnem pokalu, v neprekinjenem nizu, ki ga je začel 11. marca na Pokalu Vitranc v Kranjski Gori.

Žan Kranjec s svojo ekipo | Foto: Guliverimage Žan Kranjec s svojo ekipo Foto: Guliverimage

Danes je po drugi vožnji verjel, da je lahko na stopničkah

"Če bi danes naredil vse idealno, bi bil Odermatt težko dosegljiv. Prikazal sem dve zelo dobri vožnji, Schwarz ni bil daleč in sem zelo zadovoljen. Danes sem ob prihodu v cilj druge vožnje verjel, da bom na stopničkah, medtem ko včeraj nisem bil prepričan. Že na startu sem danes doživel olajšanje, in ko prevzameš vodstvo z veliko prednostjo, je občutek še toliko boljši. Imel sem povsem enako opremo kot včeraj. Pristop danes je bil že v prvo boljši, v drugi vožnji pa sem se nekako bolje počutil na snegu. Težko najdem prave razloge, zakaj, a danes sem se počutil veliko bolje."

Žan Kranjec in Klemen Bergant | Foto: Matej Podgoršek Žan Kranjec in Klemen Bergant Foto: Matej Podgoršek Pokazal je, da je eden najboljših

S predstavo trenutno našega najboljšega smučarja je bil zelo zadovoljen tudi Klemen Bergant, glavni trener naših alpskih smučarjev v tehničnih disciplinah.

"Dva dni in dvakrat stopničke za Žana. S tem je pokazal, da je eden najboljših veleslalomistov na svetu. V teh dneh so bili to štirje. Odermatt je dvakrat zmagal in je malce boljši. Drugače pa so od ostalih boljši še Žan, Filip Zubčič in Marco Schwarz. Danes me je zelo veselil prvi tek. Po Žanovi napaki je sledila izjemno drzna vožnja. Tudi druga je bila enaka in upam, da bo tudi v koledarskem letu 2024 zadržal to drznost, ki prinaša rezultate."

Švicar je najhitreje opravil že prvo vožnjo, po kateri je imel na koncu skoraj sekundo prednosti pred prvim tekmecem, tudi v drugo je bil brez konkurence in na koncu zmagal s prednostjo 1,05. Drugo mesto je osvojil Avstrijec Marco Schwarz, za novo slovensko veselje pa je poskrbel Žan Kranjec, ki je še drugi dan zapored stopil na tretjo stopničko, skupno je v Alta Badii že petič osvojil tretje mesto. To so sicer karierne 13. stopničke za Slovenca, skupno pa je Kranjec prismučal 83. slovenske stopničke v svetovnem pokalu na veleslalomih. Boljša od Kranjca sta Mateja Svet (14) in Tina Maze z 28 uvrstitvami na zmagovalni oder, od tega je bila polovica (14) zmag. Marco Odermatt je dobil tudi tretji veleslalom v sezoni. | Foto: Guliverimage Marco Odermatt je dobil tudi tretji veleslalom v sezoni. Foto: Guliverimage

Kranjec je po prvi vožnji zasedal četrto mesto, v drugi je opravil odlično delo, ob prihodu v cilj je za 1,15 prehitel do takrat vodilnega Francoza Alexisa Pinturaulta, a ga je takoj zatem prehitel Schwarz. Drugi je bil po prvi vožnji Hrvat Filip Zubčić, ki pa se je moral na koncu zadovoljiti s četrtim mestom (+1,36).

Drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin je za Odermattom zaostal več kot šest sekund in bil bistveno prepočasen za finale. Osvojil je 47. mesto med 50 uvrščenimi. Hadalin je tako vpisal še četrto ničlo na četrti tekmi, na kateri je nastopil v sezoni.

Moški del karavane svetovnega pokala ostaja v Italiji. V petek bo Madonna de Campiglio gostila nočni moški slalom pod žarometi, pred novim letom pa bosta na Stelviu v Bormiu smuk in superveleslalom.