Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
29. 5. 2012,
9.11

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 5. 2012, 9.11

9 let

Montignacova dieta - uvod

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Michel Montignac je bil Francoz, ki se je kot otrok ubadal z debelostjo in pozneje, tudi za lastne potrebe, ustvaril Montignacovo dieto, ki je v Evropi leta 1990 postala izredno popularna.

Osnovni temelji te diete so bili plod novejše različice, o kateri bomo še pisali, South Beach diete.

Temelji Montignacove diete Dieta temelji na razlikovanju, po Montignacovem mnenju, dobrih in slabih vrst ogljikovih hidratov. Ogljikove hidrate razlikuje glede na glikemični indeks (GI). To je število, ki nam pove, kako hitro naj bi določena hrana zvišala raven krvnega sladkorja (glukoze) v krvi, kar posledično poveča izločanje inzulina – hormona trebušne slinavke. Živila z visokim glikemičnim indeksom naj bi krvni sladkor dvignila višje in hitreje, tista z nižjim pa naj bi imela nanj manjši vpliv. Ko izbiramo ogljikove hidrate glede na njihov vpliv na raven sladkorja v krvi, lahko pri sebi uravnavamo izločanje inzulina in posledično naj bi vplivali na povečanje ali zmanjšanje teže.

Študije in znanost Na temo GI je bilo objavljenih veliko raziskav. Nekatere govorijo v prid Montignacovi dieti, spet druge pa dokažejo ravno nasprotno. O glikemičnem indeksu bomo še pisali, a tokrat pravilnost teorije prepuščamo vam.

Ne spreglejte