Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
20. 3. 2008,
15.16

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 3. 2008, 15.16

8 let, 6 mesecev

Slovensko predsedstvo EU proti bojkotu OI

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Slovensko predsedstvo Evropske unije se je v izjavi za javnost opredelilo proti bojkotu olimpijskih iger v Pekingu, ki se bodo začele 8. avgusta.

"Olimpizem je že od antične dobe tudi orodje medkulturnega dialoga, solidarnosti, enakopravnosti, spoštovanja, miru in prijateljstva," so zapisali v sporočilu slovenskega predsedstva.

"V preteklosti so politiki in politični režimi pogosto uporabljali in tudi zlorabljali olimpijske igre moderne dobe za različne državne, gospodarske in politične cilje. Kot najbolj skrajno sredstvo je večkrat, še posebej v času hladne vojne med blokoma, prišlo tudi do bojkota. Vendar pa je olimpizem že od antične dobe tudi orodje medkulturnega dialoga, solidarnosti, enakopravnosti, spoštovanja, miru in prijateljstva. Zato slovensko predsedstvo meni, da bojkot olimpijskih iger v sedanjih razmerah in v letu medkulturnega dialoga ni pravi odgovor na odprta politična vprašanja. Bojkot bi lahko pomenil izgubljeno priložnost za promocijo človekovih pravic, hkrati pa povzročil veliko škodo prebivalcem Kitajske, ljubiteljem športa in predvsem športnikom. Spodbudno je, da je bojkot zavrnil tudi dalajlama," meni slovensko predsedstvo EU.

Ministri EU, pristojni za šport, so v ponedeljek, 17. marca, na neformalnem ministrskem srečanju na Brdu pri Kranju, izrazili globoko zaskrbljenost zaradi dogajanj v Tibetu. Pozvali so k miru in dialogu ter poudarili, da lahko olimpijske igre pomembno prispevajo h krepitvi medkulturnega dialoga in spoštovanja človekovih pravic. V soglasno sprejeti deklaraciji so skupaj s predsedniki nacionalnih olimpijskih komitejev držav članic EU, Zahodnega Balkana in Norveške poudarili pomen olimpizma in njegovih vrednot pri promociji in podpori človekovih pravic.

Ne spreglejte