Japonska Jure Dolenec Borut Mačkovšek Uroš Zorman slovenska rokometna reprezentanca olimpijske igre Pariz 2024 Pariz 2024

Pariz 2024, moški rokometni turnir, 4. krog

Japonci namučili Zormanovo četo, a Slovenija gre v četrtfinale

Slovenska rokometna reprezentanca, Pariz 2024 | Slovenci so v Parizu tesno premagali neugodno Japonsko. | Foto Anže Malovrh/STA

Slovenci so v Parizu tesno premagali neugodno Japonsko.

Slovenska rokometna reprezentanca se je v četrtem krogu olimpijskega turnirja v Parizu namučila z Japonsko, a si z zmago z 29:28 vendarle priborila mesto v četrtfinalu v Lillu. V tega iz skupine A potuje tudi Nemčija, ki je bila danes s 33:31 boljša od Španije. Iz skupine B sta v izločilne boje že napredovali Danska in Norveška. Slovence v zadnji tekmi skupinskega dela v nedeljo čaka še spopad z Nemčijo, ki bo odločal o zmagovalcu skupine A.

Japonska : Slovenija 28:29 (15:15)

Arena Sud 6, sodnika: Hansen in Madsen (oba Danska).

Japonska: Nakamura, Okamoto, Jasuhira 8 (4), Sakurai, Sugioka 1, Jošida 2, Baig 3, Tokuda, Watanabe 2, Motoki 4, Tamakawa 2, Jošino, Fudžisaka 6, Takano.

Slovenija: Ferlin, Lesjak, Blagotinšek 2, Henigman, Janc 2, Dolenec 3 (1), Cehte, Slatinek-Jovičić, Kodrin 1, Gaber 1, Zarabec 2, Bombač 4 (3), Novak, Vlah 14 (3).

Sedemmetrovke: Japonska 4 (4), Slovenija 8 (7).
Izključitve: Japonska 14, Slovenija 12 minut.
Rdeči karton: /.

V slovenskih vratih je današnji obračun začel Urban Lesjak, ki je prvi gol prejel po 35 sekundah igre, ko je za vodstvo Japonske poskrbel Hiroki Motoki. Dean Bombač je izenačil s sedmih metrov, nato pa so Slovenci doživljali nekaj teh težav s prilagoditvijo na atipično igro Japonske, o kateri so govorili pred tekmo. Japonci so povedli s 3:1, 5:2 in 6:3, četa Uroša Zormana pa je nato počasi začela vzpostavljati ravnotežje na igrišču. V 16. minuti tekme je bilo spet izenačeno 9:9, v 25. minuti so Slovenci prvič povedli (13:12), a so Japonci še naprej držali stik s favoriziranimi tekmeci in prvi polčas se je končal z neodločenih 15:15.

V drugem polčasu je Zorman v vrata poslal Klemna Ferlina. V 43. minuti tekme so Slovenci prvič povedli za več kot en gol, ko je za 20:18 zadel Aleks Vlah, a so trdoživi Japonci še naprej ohranjali stik. Pet minut kasneje pa so Slovenci prvič povedli za tri (23:20) in njihovi navijači v južnopariški dvorani 6 so lahko malce lažje zadihali. A tudi to ni trajalo prav dolgo, v 51. minuti so se Japonci spet približali na - 1 (24:23) in Zorman je moral vzeti minuto odmora. Pomagalo je, z dvema zadetkoma Vlaha so Slovenci spet ušli na + 3 (26:23). Trdoživi Japonci so se spet vrnili na - 1 (26:25), Zormanovi izbranci pa so kljub nekaj težavam pri organizaciji napada na račun kakovosti posameznikov le vzdrževali vodstvo z golom ali dvema, tekmo pa dobili z 29:28.

Aleks Vlah je bil s 14 goli prvo ime tekme. | Foto: Anže Malovrh/STA Aleks Vlah je bil s 14 goli prvo ime tekme. Foto: Anže Malovrh/STA

Aleks Vlah je bil strelsko spet izjemno razpoložen in s 14 zadetki najbolj zaslužen za pomembno zmago. Dean Bombač, drugi najboljši strelec slovenske vrste, je dosegel kar deset zadetkov manj. Tudi naša vratarja danes nista bila posebej razpoložena, Ferlin je ubranil le dva strela, Lesjak pa pet. Pri Japoncih sta strelsko izstopala Kosuke Jasuhira z osmimi in Naoki Fudžisaka s šestimi zadetki.

"Če bi nam kdo pred turnirjem rekel, da gremo po štirih tekmah v četrtfinale … Huh. Samo mi smo verjeli v to. Zdaj nam je uspelo in si lahko malo oddahnemo," je za TV Slovenija po prigarani zmagi povedal selektor Uroš Zorman.

Brez Mačkovška

Slovenci so danes pogrešali izredno pomembnega člana ekipe Boruta Mačkovška, ki je poškodovan. Visokorasli levi zunanji rokometaš, ki je poleg napadalnega učinka tudi nepogrešljiv člen v sredini obrambe, je bil dvoboj proti azijskim prvakom primoran izpustiti zaradi težav s kolenom. Po treh tekmah v šestih dneh, na katerih je dosegel 11 golov, se je pojavila oteklina, ki mu onemogoča normalno igranje, so sporočili z Olimpijskega komiteja Slovenije.

Namesto Mačkovška je mesto v 14-članski postavi Slovenije proti Japoncem prevzel Nik Henigman, ki je v Parizu nastopil že na uvodni tekmi. Proti Španiji je zamenjal krožnega napadalca Mateja Gabra, ki se je medtem že vrnil na igrišče in pomagal slovenski vrsti do že omenjenih izjemnih zmag.

Fizioterapevtska služba slovenske reprezentance bo vložila vse napore, da s terapijami čim prej odpravi težave slovenskega reprezentanta. Ta se bo lahko v postavo vrnil takoj, ko mu bo to dopuščalo zdravstveno stanje.

Petek, 2. avgust:

Lestvici:

Slovenska olimpijska ekipa:

Vratarji Klemen Ferlin, Urban Lesjak in Urh Kastelic, krilni igralci Tilen Kodrin, Staš Slatinek Jovičić, Blaž Janc in Domen Novak, zunanji igralci Nik Henigman, Borut Mačkovšek, Aleks Vlah, Dean Bombač, Miha Zarabec, Nejc Cehte in Jure Dolenec ter krožni napadalci Blaž Blagotinšek, Matej Gaber in Kristjan Horžen. Henigman, Horžen in Kastelic imajo status rezerve.

14.00 Nemčija – Slovenija

*V četrtfinale se bodo uvrstile najboljše štiri ekipe iz skupine.

Pariz 2024, Slovenija - Švedska (rokomet, moški)
Sportal Razigrani Slovenci po imenitni zmagi v odličnem položaju
Uroš Zorman
Sportal Uroš Zorman po sanjski predstavi stopil na zavoro
Lina Eržen
Sportal Sladka zmaga rokometašev, razočaranje Savška in Kajzerjeve, Erženova prebila led
Hrvaška Slovenija Rokomet 2024 Pariz
Sportal Hrvaški zvezdnik potožil: Slovenci so nam počeli, kar se jim je zahotelo