Danska Aleks Vlah Blaž Janc Uroš Zorman polfinale slovenska rokometna reprezentanca olimpijske igre Pariz 2024 Pariz 2024

Petek, 9. 8. 2024, 23.05

Pariz 2024, moški rokometni turnir, polfinale

Slovenci z napadom za podaljšek, sodnik ni dal 7-metrovke, v finale Danska

Pariz 2024 rokomet polfinale Aleks Vlah | Razočarani Aleks Vlah po koncu polfinalne tekme. Slovenija gre v borbo za bron. | Foto Reuters

Razočarani Aleks Vlah po koncu polfinalne tekme. Slovenija gre v borbo za bron.

Slovenska moška rokometna reprezentanca se ni uvrstila v finale olimpijskega turnirja. Proti favorizirani Danski je prvi gol dosegla šele v osmi minuti, po prvem polčasu zaostajala za pet golov (10:15). A se Slovenci niso predali. V zadnjih 15 minut so uspešno lovili priključek in imel v zadnjih sekundah tudi napad za podaljšek. Aleks Vlah pod prekrškom ni zadel. Sodnika sta dosodila samo devetmetrovko. Mejna odločitev. Borut Mačkovšek ob izteku časa ni zadel in Danska je napredovala v finale z 31:30. V nedeljo se bo za zlato pomerila z Nemčijo, Slovenija pa za bron s Španijo.

Pariz 2024, moški rokometni turnir, polfinale:

Petek, 9. avgust:

Pariz 2024 rokomet četrtfinale Slovenija
Sportal Zgodovinsko: Slovenija je polfinalist! Silovito do obračuna z Dansko.

Emil Nielsen je branil res izjemno. | Foto: Reuters Emil Nielsen je branil res izjemno. Foto: Reuters Slab začetek, dober konec, smo se hrabrili po uvodnih minutah polfinalne tekme Slovenije z Dansko. Vrstile so se obrambe danskega vratarja Emila Nielsena. Ob vodstvu nasprotnika s 3:0 je Slovenija do prvega gola prišla šele v osmi minuti. Dean Bombač je priboril sedemmetrovko, zadel pa je Aleks Vlah. Slovenci so imeli s hitrimi Danci težave tudi v obrambi, tako so v 13. minuti dobili že tretjo sedemmetrovko. A je branil drugi vratar Urban Lesjak in ostalo je 3:5. Morda je dalo to borbenim Slovencem dodatno energijo in v 20. minuti so imeli prvo priložnost za izenačenje, na 7:7. A so izgubili žogo, Danska je po protinapadu povedla z 8:6. Obe obrambi sta bili res čvrsti, vsak gol je bil prigaran. Nielsen je bil še naprej skoraj nepremagljiv (14 strelov Slovenije, sedem obramb) in pet minut do polčasa je Danska prišla do nove najvišje prednosti na tekmi, za štiri gole (11:7). Bila je vse bolj razigrana in v zadnji sekundi polčasa so povedli za pet (15:10).

Aleks Vlah je dal sedem golov. | Foto: Reuters Aleks Vlah je dal sedem golov. Foto: Reuters Napak Slovenije je bilo preveč tudi v drugem polčasu, po sedmi izgubljeni žogi so v 40. minuti zaostajali s 16:22. Zdelo se je, da Danska dokaj zlahka drži varno prednost. Klemen Ferlin je sredi polčasa ubranil nekaj dobrih strelov nasprotnika in njegovi soigralci so se sprostili tudi v napadu. A niso prišli bliže kot na tri gole zaostanka, v 49. minuti denimo na 24:27. Pri Sloveniji je bil znova najbolj vroč Vlah, za znižanje na 26:29 je dosegel svoj sedmi gol na tekmi. Sedmega je dal v naslednjem slovenskem napadu tudi Bombač (27:30). Za izbrance Uroša Zormana ni bilo predaje, Borut Mačkovšek je tri minute do konca znižal na 29:31, nakar se je Ferlin izkazal v obrambo. Minuto do konca je Blaž Janc s svojim četrtim golom poskrbel za znižanje na 30:31!

Razplet je bil noro dramatičen. Mathias Gidsel je izsilil sedemmetrovko, Ferlin je branil, Vlah pa šel v prodor za izenačenje, za podaljšek. Ni zadel, sodnika pa sta odločila, da je bil pri tem storjen prekršek samo za devetmetrovko in ne sedemmetrovko. Odločitve nista spremenila niti po ogledu videoposnetka. Mačkovšek je ob izteku časa poskusil z devetih metrov, a vrgel žogo mimo gola. Danska se je tako z 31:30 uvrstila v finale.

Tudi kapetan Jure Dolenec ni mogel skriti razočaranja. | Foto: Reuters Tudi kapetan Jure Dolenec ni mogel skriti razočaranja. Foto: Reuters

"Nimamo kaj, glave gor. V končnici smo se vrnili po zaostanku petih golov. V prvem polčasu smo malce zaspali, a smo pokazali karakter. Pred nami je še ena tekma in nova priložnost za kolajno. Dokazali smo, da nam je mesto tukaj, gremo dalje, druge ni," je po porazu za TV Slovenija dejal Uroš Zorman.
Toni Vodišek Pariz 2024
Sportal Vodišek srebrn, Vedenejeva šesta, rokometaši za bron, Pia Babnik nazadovala

Nemci so za gol premagali Špance. | Foto: Reuters Nemci so za gol premagali Špance. Foto: Reuters V prvem polfinalu sta se v petek popoldne pomerili Španija in Nemčija, reprezentanci, ki sta v skupinskem delu edini premagali slovensko izbrano vrsto. Dvoboj je bil izenačen, ob polčasu rezultat 12:12, na koncu pa je Nemčija slavila s 25:24 in se je tako prvič po 20 letih uvrstila v veliki finale, ki bo v nedeljo ob 13.30. Za Španijo je bil to peti polfinale olimpijskih iger, pa tudi peti poraz.

Junak nemške zmage je bil vratar Andreas Wolff. Skupno je zbral kar 22 obramb, zadnji gol na tekmi pa je prejel v 52. minuti, ko je Španija povedla s 24:23. Nato je 33-letni in 198 centimetrov visoki nanizal nekaj bravuroznih obramb za tesno nemško zmago nad tradicionalnimi tekmeci. Pri izbrancih islandskega strokovnjaka na klopi nemške izbrane vrste Alfreda Gislasona je bil najbolj učinkovit Renars Uščins s šestimi goli, Johannes Golla in Juri Knorr sta prispevala po štiri zadetke.

Tekma za bron med Slovenijo in Španijo bo v nedeljo ob 9. uri dopoldne, finale med Dansko in Nemčijo pa ob 13.30.

slovenska rokometna reprezentanca, OI
Sportal Branko Tamše: Fantastično, v petek se bosta spopadli reprezentanci, ki na teh OI igrata najlepši rokomet

Slovenska olimpijska ekipa

Vratarji Klemen Ferlin, Urban Lesjak in Urh Kastelic, krilni igralci Tilen Kodrin, Staš Slatinek Jovičić, Blaž Janc in Domen Novak, zunanji igralci Nik Henigman, Borut Mačkovšek, Aleks Vlah, Dean Bombač, Miha Zarabec, Nejc Cehte in Jure Dolenec ter krožni napadalci Blaž Blagotinšek, Matej Gaber in Kristjan Horžen. Henigman, Horžen in Kastelic imajo status rezerve.