Sobota, 13. 2. 2010, 23.10
9 let, 2 meseca
Ob zmagoslavju Kuzmine zadovoljna tudi Gregorinova

Kmalu po tem ko sta Robert Kranjec in Peter Prevc uspešno prebila tekmovalni led 21. ZOI, so se v le streljaj oddaljenem biatlonskem štadionu po prva odličja podala dekleta. Teja Gregorin je v šprintu na 7,5 km izpolnila oba svoja cilja, zato zadovoljen izraz na obrazu po končanem nastopu in devetem mestu ni čudil.
Pogumna biatlonka iz Ihana je namreč v dežju izboljšala svojo doslej najboljšo uvrstitev na olimpijskih igrah, za nameček pa je ciljno črto prečkala brez občutka o dodatnih rezervah. ''Ko se s strelišča podajaš z ničlo, veš, da bolje ne gre. Tudi s tekom sem zadovoljna. Ocenjujem, da časa ne bi mogla izboljšati niti za sekundo. Veseli me, da sem že na prvi tekmi potrdila dobro formo. Sedaj se lažje diha,'' je po svojem prvem nastopu na svojih tretjih olimpijskih igrah dejala Teja Gregorin, ki si je na ta način pritekla in pristreljala tudi ugodno izhodišče za zasledovalno tekmo, predvsem pa vložila kandidaturo za vrhunski rezultat na individualni preizkušnji. ''Ostati moram mirna na strelišču. Ničle namreč 'dežujejo', zato se napake hitro kaznujejo. Znana sem po tem, da sem boljša iz tekme v tekmo. Upam, da bo tako tudi tokrat, '' je še dodala.
Tudi Andreja Mali je uvodno preizkušnjo končala brez zgrešenega strela, a je za 7,5 km dolgo progo potrebovala debelo minuto več. Na koncu je pristala na 31. mestu, šest mest pred rojakinjo Dijano Ravnikar, ki je bila ob prvem prihodu na strelišče nezgrešljiva, v drugo pa se ji je strel enkrat ponesrečil. ''S prvo tekmo sem lahko zadovoljna. Proga ni nezahtevna, meni pa težave povzroča še pokostnica,'' je dejala ena od dveh mamic v slovenskem biatlonskem kvartetu. Slabše se je odrezala Tadeja Brankovič-Likozar. Nekdaj najboljša slovenska biatlonka je imela kljub dejstvu, da je prihod na strelišče dokaj nezapleten, kar se zrcali tudi v generalno dobrih strelskih nastopih 88 tekmovalk, kar nekaj težav s proženjem. Če je bilo prvo streljanje z enim zgrešenim strelom še zadovoljivo, pa se ji je popolnoma ponesrečil drugi poskus. Brez pravega ritma je zgrešila kar trikrat in preizkušnjo končala na 75. mestu. ''Ta rezultat moram sprejeti, nikakor pa si ga ne smem gnati k srcu. Obremenjevanje bi bilo nesmiselno. Usodna je bila prevelika želja, ki je podrla ritem streljanja,'' je dejala Tadeja, ki bo za razliko od rojakinj ostala brez nastopa v zasledovalni tekmi.
Kako pa je nastope svojih varovank videl trener Tomaš Kos? ''Teja je bila natančna na strelišču in tudi tekaško povsem pri vrhu. Morda bi lahko pridobila kakšno sekundo na strelišču, a bi morala tvegati, kar pa je vselej zelo nevarno. S tem zaostankom ima dobre možnosti tudi v zasledovalni tekmi, ki bo zelo zanimiva. Malijeva se je prav tako odlično znašla na strelišču. Škoda, da si s tekom ni zagotovila vsaj trideseterice. Tudi za Ravnikarjevo je solidna tekma, škoda le zgrešenega strela. Žal mi je Tadeje, saj ni pokazala vsega, kar zna. Na treningu kaže boljšo pripravljenost,'' ocenjuje Kos, ki je razmere na tekmovališču označil za ugodne in predvsem enakovredne za vse tekmovalke.
Kljub strelsko natančni tekmi pa sta se na vrhu znašli tekmovalki, ki nista bili stoodstotni. Z odličnim tekom je do zlate medalje prišla Anastazija Kuzmina, ki je imela še pred petimi tedni težave z zlomljenim prstom. A 25-letna Rusinja s slovaškim potnim listom se je ekspresno vrnila, odlično formo kazala že ob prihodu v Whistler, občutke pa je prenesla tudi na tekmo. Na koncu je za sekundo in pol ugnala Nemko Magdaleno Neuner, ki se je ob zmagovalki edina spustila pod mejo dvajsetih minut. Do brona pa je za prišla Francozinja Mariene Dorin. Brez zgrešenega strela je zaostala za slabih 11 sekund, Gregorinovo pa je ugnala za trinajst.
V nedeljo bodo strelišče olimpijskega parka v Whistlerju zasedli moški (prav tako v šprintu), že v torek pa bosta na sporedu obe zasledovalni preizkušnji.