Sreda, 8. 9. 2021, 22.40

Evropsko prvenstvo v odbojki, 8. dan

Konec slovenskih upov na prvo mesto. Obeta se obračun s Hrvaško.

1

Slovenija : Italija, evropsko prvenstvo 2021 | Slovenski odbojkarji so v tekmi za prvo mesto z 0:3 priznali premoč Italijanom. | Foto CEV

Slovenski odbojkarji so v tekmi za prvo mesto z 0:3 priznali premoč Italijanom.

Slovenska odbojkarska reprezentanca je na zadnji tekmi skupinskega dela evropskega prvenstva z 0:3 izgubila z Italijo in ostala brez možnosti za prvo mesto v skupini. To je pripadlo azzurrom, Slovenci so trenutno drugi, v četrtek pa bi jih ob presenetljivi zmagi nad Italijo lahko prehiteli Čehi. Če bodo ostali drugi, jim bodo v ponedeljek v osmini finala nasproti stali Hrvati. Štirje par osmine finala so že znani.

Poročilo s tekme:

Slovenija : Italija, evropsko prvenstvo 2021
Sportal Italijani pretrd oreh za Slovence

Slovenski odbojkarji so po uvodnem porazu s Češko nanizali tri zmage s 3:0 (Črna gora, Belorusija, Bolgarija), na zadnji tekmi skupinskega dela - že tretji v treh dneh, medtem ko je nasprotnik včeraj počival - pa niso bili na želeni ravni. Brez dobljenega niza so izgubili proti Italijanom, ki so si z zmago že zagotovili prvo mesto po koncu skupinskega dela, medtem ko lahko Slovenci ob morebitni četrtkovi zmagi Čehov (s 3:0 ali 3:1) nad Italijo zdrsnejo še na tretje.

Italijani so si zagotovili prvo mesto. | Foto: CEV Italijani so si zagotovili prvo mesto. Foto: CEV Slovenci so obračun začeli dobro, ušli na +4 (14:10), a so se nato Italijani vrnili in izenačili na 16:16. Sledile so nove odlične slovenske minute in novo vodstvo s +4 (20:16), italijanski selektor Ferdinando De Giorgi je slovenski nalet zaustavil s time-outom in v igro poslal Yurija Romana. Znova so ujeli Slovence (20:20) in uprizorili dramatično končnico. V tej so imeli naši odbojkarji pri 24:23 zaključno žogo za prvi niz, a je niso izkoristili, so pa drugo zaključno Italijani, ki jim je prvi niz pripadel s 27:25.

Drugi niz so odlično začeli Italijani, blestel je mladi Alessandro Michieletto, pri vodstvu s 6:1 je slovenski selektor Alberto Giuliani posegel po menjavi, vstopil je Gregor Ropret. Slovenci so ujeli sosede in povedli (11:9), a nasprotnik jih dlje ni "spustil", začel znova narekovati tempo in povedel z 2:0 v nizih (25:20). Giuliani je ob koncu niza v igro poslal mladega Roka Možiča in nato še Matica Videčnika, a slovenskega preobrata v nadaljevanju ni bilo. Italija je tretji niz dobila s 25:23 in z zmago potrdila prvo mesto.

V slovenski skupini so Belorusi ugnali Črno goro in bodo v četrtek z Bolgarijo obračunali za napredovanje.

Če ostanejo na drugem mestu, jih čaka Hrvaška Hrvati so najverjetnejši tekmec Slovencev v osmini finala. | Foto: CEV Hrvati so najverjetnejši tekmec Slovencev v osmini finala. Foto: CEV

Skupina B, v kateri so Slovenci, se bo v osmini finala križala s skupino D, v kateri so olimpijski prvaki Francozi, Nemci, ki jih vodi nekdanji selektor slovenske reprezentance Andrea Giani, Hrvati, Latvijci, Slovaki in Estonci.

Če bodo Slovenci ostali drugi, jim bodo v ponedeljek v osmini finala nasproti stali Hrvati, v primeru tretjega mesta pa bi jim v nedeljo nasproti stala drugouvrščena izbrana vrsta - najverjetneje Nemčija. Francozi so v skupini D danes nanizali četrto zmago in se utrdili v vodstvu, Hrvati pa so na pomembni tekmi odpravili Slovake.

Poljaki napredovali brez poraza

Poljaki so skupinski del končali s petimi zmagami. | Foto: CEV Poljaki so skupinski del končali s petimi zmagami. Foto: CEV V skupini A v Krakovu so Poljaki zmagali še na peti zaporedni tekmi, s 3:0 so odpravili Ukrajino in zanesljivo osvojili prvo mesto.  Zvečer si je Portugalska z zmago nad Grčijo zagotovila zadnjo vstopnico za izločilne boje.

Zmagovalec skupine C je bil znan že pred današnjim dnem, to so Nizozemci. So si pa Rusi po zmagi s 3:0 nad odpisano Severno Makedonijo in porazu Turkov (2:3) proti Fincem zagotovili drugo mesto.