Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Torek,
24. 11. 2015,
10.23

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Jan Oblak Jan Oblak Samir Handanović Atletico Madrid Inter Manuel Neuer

Torek, 24. 11. 2015, 10.23

7 let, 3 mesece

Slovenska fenomena, o katerih govori ves svet

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Slovenija se lahko pohvali z izjemno vročim vratarskim dvojcem. Jan Oblak in Samir Handanović sta najboljša v Španiji in Italiji. Manj golov od njiju je v najmočnejših ligah prejel le Manuel Neuer.

Deželi na sončni strani Alp z dvema milijonoma prebivalcev ni bilo nikoli dano v zibelko, da bi imela vodilno vlogo v svetovnem nogometu. Drugače pa je, ko nanese beseda na vratarje. Takrat se lahko majhna Slovenija pohvali s tako dobrimi nogometaši, kot le redko katera nogometna velesila na svetu. Če primerjamo učinkovitost in nepremagljivost vratarjev v petih najmočnejših ligah v Evropi, lahko tako razpoloženi vratarski dvojec poleg Slovencev poveličujejo le še Nemci, potem pa je že konec.

Rojaka Jan Oblak in Samir Handanović sta poskrbela, da gleda svet na slovenski nogomet drugače. Z lepšimi in spoštovanja vrednimi očmi. Po koncu dodatnih kvalifikacij za EP 2016, ki se za Katančevo četo niso razpletle po željah, so se mnogi po svetu lotili iskanja enajsterice najboljših nogometašev, ki ne bodo nastopili v Franciji.

Na seznam sta se redno uvrščala tudi najboljša slovenska vratarja, ki sta v svetu deležna ogromnega ugleda. Sta imenitna ambasadorja slovenskega nogometa in kralja vratarjev na Apeninskem in Pirenejskem polotoku, kar ob podatku, kako malo je registriranih nogometašev v Sloveniji, meji na pravcati čudež.

Oblak vodilni v točkovanju za nagrado Zamora

V Španiji se o Oblaku govori z izbranimi besedami. Njegov Atletico je odigral 12 prvenstvenih tekem in prejel le šest zadetkov. Škofjeločan tako na tekmo povprečno prejme le polovico gola, kar je najboljša statistika v španskem prvenstvu, zlasti med vratarji, ki so nastopili na večini srečanj.

Še pred nekaj tedni je bil v tej prvini uspešnejši Kostaričan Keylor Navas, ki pa je nato z Realom na zadnjih dveh tekmah prejel kar sedem golov in dvakrat izgubil. S tem je tudi krepko zaostal za Oblakom, ki je po 12 krogih v točkovanju za najboljšega vratarja La lige na prvem mestu. Najboljši mož med vratnicami v španskem prvenstvu bo po koncu sezone deležen nagrade Zamora.

Navas je v desetih nastopih na vratih Reala prejel sedem zadetkov, Oblak pa v dvanajstih le šest. Manj zadetkov od njega je resda prejel vratar Barcelone Claudio Bravo (pet), a je Čilenec v španskem prvenstvu branil le na osmih tekmah. Na ostalih štirih je med vratnicama katalonskega ponosa stal Nemec Marc-Andre Ter Stegen in moral po žogo v mrežo kar sedemkrat.

Oblak ostaja najdražji vratarski nakup v zgodovini španskih klubov. Atletico je lani zanj Benfici odštel 16 milijonov evrov. To je tudi najdražji slovenski nogometni prestop vseh časov.

De Gea, Courtois, Oblak

Njegov fenomenalni vzpon pri rdeče-belih se je začel na spomladanskemu evropskemu srečanju z Bayerjem iz Leverkusna, ko se je sreča končno obrnila na njegovo stran. Starejši stanovski kolega Miguel Angel Moya se je na tekmi lige prvakov poškodoval, Jan pa je neogret po dobrih 20 minutah vstopil v igro in nato na srečanju v Madridu navdušil. Ni prejel zadetka, dvoboj pa se je zavlekel do loterije kazenskih strelov.

Oblak se je proti bodočim soigralcem Kevina Kampla izkazal in rdeče-bele popeljal v evropski četrtfinale. Poškodbo Moye je izkoristil na najboljši možni način in dokončno prepričal stratega Diega Simeoneja, da si zasluži naziv prvega vratarja. Argentinec odtlej, tudi zaradi izjemne statistike in dobrih klubskih rezultatov, v začetni enajsterici ni več prekrižal Oblakovega imena.

Mladi Slovenec je tako prejel priložnost, da nadaljuje tradicijo odličnih mladih vratarjev Atletica, kar sta njegova predhodnika Španec David De Gea (zdaj Manchester United) in trenutno poškodovani Belgijec Thibaut Courtois (Chelsea) nedvomno bila.

Kako priljubljen je Slovenec v španski prestolnici, priča navijaška pesem ''Obi Oblak cada día te quiero más…'' (Obi Oblak, vsak dan te imamo bolj radi), ki mu jo pojejo privrženci Atletica.

Proti Iličiću prejel štiri, na preostalih 12 le tri

V prihodnje se Oblaku obeta še pomembnejša vloga v izbrani vrsti, saj se je Handanović poslovil od državnega dresa. Sarma se bo zdaj posvečal le še klubskim izzivom, ki mu jih v tej sezoni, ko se z Interjem končno poteguje za višja mesta, morda celo naslov italijanskega prvaka, ne manjka.

Ljubljančan, ki je od Oblaka starejši devet let, je v tej sezoni neustavljiv. V 13 krogih serie A je moral po žogo v svoja vrata le sedemkrat. Mrežo je zadržal nedotaknjeno kar devetkrat. Če se mu ne bi ponesrečila domača tekme z Iličićevo Fiorentino (1:4 v Milanu), na kateri je prejel več zadetkov kot na preostalih dvanajstih nastopih skupaj, bi zvezda 31-letnega Ljubljančana sijala še svetleje.

Že tako pa sveti tako močno, da doživlja dolgoletni slovenski reprezentant ovacije na vsakem koraku. Dokaz o tem, kako priljubljen je v Italiji, je razodela že norija domačih ljubiteljev nogometa v San Marinu, ko se je v žepni državici mudil z reprezentanco, navijači Interja pa nestrpno čakajo dan, ko bo Ljubljančan podaljšal pogodbo s črno-modrimi. Sarma je namignil, da bi ga lahko dočakali še v tem koledarskem letu.

Handanović je v izvrstni formi. To je dokazal tudi v nedeljo, ko je pomagal Interju do visoke zmage nad Frosinonejem (4:0) in znova navdušil z izvrstnimi posredovanji, ki so kmalu prek socialnih omrežij zaokrožila po svetu.

Neuer in Trapp še uspešnejša od Slovencev

Tako sta Oblak in Handanović skupno na 25 tekmah prejela le 13 zadetkov. Z še rahlo bolj vročim dvojcem v najmočnejših prvenstvih na svetu se lahko pohvali le Nemčija. Sestavljata ga Manuel Neuer (Bayern) in Kevin Trapp (PSG), na 26 tekmah pa sta bila premagana le dvanajstkrat.

Neuer je v tem trenutku najboljši vratar v Evropi. Lani je bil na SP 2014 izbran za najboljšega vratarja, nato pa uvrščen na ožji seznam kandidatov za naslov najboljšega nogometaša na svetu. Cristiano Ronaldo in Lionel Messi sta prejela več glasov, Neuer pa je že s prebojem med najboljše tri dokazal, da se lahko med najboljše nogometaše izstrelijo tudi vratarji, ne pa le redno medijsko potencirani lovci na strelske rekorde.

Tako je v najmočnejših ligah v Evropi. V tistih, ki ne spadajo med elitnih pet prvoligaških tekmovanj, je nekaj vratarjev, ki jih krasi še boljša statistika od Oblaka in prejmejo manj kot polovico zadetka na srečanje.

Med njimi je tudi nekaj znanih imen. Izstopa Iker Casillas. Dolgoletni kapetan Reala se je poleti preselil v Porto, kjer v portugalskem prvenstvu brani odlično. Na devetih tekmah je prejel le štiri zadetke.

Toliko jih je v grškem prvenstvu na desetih tekmah prejel njegov rojak Roberto Jimenez (Olympiakos), ki brani za prvaka iz Pireja.

Manj kot polovico zadetkov na tekmo prejme tudi Madžar Denes Dibusz. Na 15 tekmah so ga tekmeci premagali le sedemkrat, Ferencvaroš pa si je tudi po zaslugi 25-letnega madžarskega vratarja priigral veliko prednost na razpredelnici.

Najbolj trdno obrambo v močnejših evropskih ligah ima v tem trenutku Dinamo Kijev. Ukrajinski prvak je v 14 tekmah prejel le pet zadetkov. Njegova vratarja sta v izvrstni formi, tako 40-letni veteran Oleksander Šovkovski (pred 16 leti ga je z nepozabnim evrogolom za Bežigradom osmešil Milenko Ačimović), ki je na devetih srečanjih prejel le tri gole, kot tudi njegov 12 let mlajši soigralec Oleksandr Ribka, ki je bil na petih tekmah premagan le dvakrat.

Ne spreglejte