Sreda, 29. 6. 2011, 18.11
8 let, 7 mesecev
Najboljše, kar ponuja Južna Amerika
Argentina ali Brazilija? Tango ali samba? Maradona ali Pele? Messi ali Neymar? Sodeč po napovedih bo večtedenska nogometna poslastica, ki bo na argentinskih štadionih od 1. do 24. julija pozdravila največje velemojstre, kar jih premore južnoameriški nogomet, minila v prestižnem sosedskem obračunu med Argentino in Brazilijo. ''Gavči'' lahko računajo na domačo prednost, navijače pa bi potešila le lovorika, ki jo dvakratni svetovni prvaki pogrešajo vse od leta 1993. Za razliko od Argentine, ki z Urugvajem na večni lestvici zaseda prvo mesto po številu osvojenih lovorik (oba po 14), je v zadnjem obdobju razred zase Brazilija.
Na zadnjih petih južnoameriških prvenstvih je na zmagovalnem odru na najvišjo stopničko stopila kar štirikrat, s prvim mestom v Argentini, pri največji tekmici, pa bi ubranila naslov in si pričarala najlepšo možno popotnico pred naslednjo izvedbo, ki bo leta 2015 v Braziliji. Domovina sambe naj bi torej v obdobju 2014-16 gostila tri imenitne prireditve, SP 2014, prvenstvo Južne Amerike 2015 in OI 2016, čeprav se omenja tudi možnost, da bi zaradi prevelike zgoščenosti velikih tekmovanj Brazilija vlogo gostitelja odstopila Čilu, ki naj bi se v vlogi prireditelja preizkusil leta 2019. Trikrat zapored je doslej prvo mesto osvajala le Argentina (1945, 1946, 1947), Brazilija pa ima priložnost, da njen podvig z letošnjim naslovom izenači.
Zgodovina tekmovanja, ki je leta 1993 zaradi boljšega turnirskega sistema, saj je članic CONMEBOL le deset, odprlo vrata tudi nečlanicam južnoameriške nogometne družine CONMEBOL, največkrat so vabilo sprejele reprezentance Mehike, ZDA in Kostarike, sega v leto 1916. Prvi naslov je osvojil Urugvaj, tudi prvi zmagovalec kasnejšega svetovnega prvenstva (1920). Po drugi svetovni vojni je bilo posebno leto 1959, saj je postreglo kar z dvema izvedbama (prvo je dobila Argentina, drugo Urugvaj), leta 1975 pa se je južnoameriško prvenstvo po osemletnem postu preimenovalo v Copa America.