Četrtek, 12. 11. 2020, 19.00

Najdaljši nizi neporaženosti slovenske nogometne reprezentance

Kek napada Katanca

2

Čeprav na sredini prijateljski tekmi proti skromnemu Azerbajdžanu Slovenija še zdaleč ni navdušila, je lahko Matjaž Kek po zadnjem sodnikovem žvižgu tolažbo iskal v nizu, ki ga je nadaljeval. Rekorden niz brez prejetega zadetka je podaljšal na 549 minut. Podaljšal je število tekem v nizu, ki jih Slovenija ni izgubila. Trenutno je pri številki šest. Rekord Srečka Katanca lahko zdajšnji slovenski selektor izenači že čez teden dni.

Matjažu Keku je letos uspel njegov najdaljši niz neporaženosti na klopi Slovenije. Lahko zdaj popravi še absolutni rekord? | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Matjažu Keku je letos uspel njegov najdaljši niz neporaženosti na klopi Slovenije. Lahko zdaj popravi še absolutni rekord? Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Resda nasprotniki nimajo kdo ve kako zvenečega imena, a je Slovenija neporažena že šest tekem v nizu, kar ji je v 252 tekmah, ki jih je do zdaj odigrala, uspelo samo še dvakrat. Pod oba niza se je podpisal Srečko Katanec. Prvič leta 1999, ko Slovenija pod njegovim vodstvom na tekmah proti Omanu, Finski, Latviji, dvakrat Gruziji in dvakrat proti Albaniji poraza ni poznala sedem tekem, kar je bil takratni rekord. Izgubila je 6. februarja tistega leta na prijateljski tekmi v Švici z 0:2 in bila potem neporažena vse do gostovanja na Norveškem v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo 2000, ko so domačini zmagali s 4:0.

Matjaž Kek
Sportal Kek nalil čistega vina igralcem

Srečku Katancu je rekord uspel leta 1999. | Foto: Reuters Srečku Katancu je rekord uspel leta 1999. Foto: Reuters Drugič je Katancu dolg niz neporaženosti uspel v še enih kvalifikacijah, ki so se za Slovenijo končale na sanjski način. Tistih za svetovno prvenstvo 2002, v katerih je svoj prejšnji rekord še presegel in se ustavil šele pri številki osem. Slovenija je bila takrat dolgo časa neporažena, čeprav je igrala pomembne kvalifikacijske tekme proti močnim reprezentancam, kot so Švica, Rusija, Jugoslavija in kar trikrat Romunija. Ob tem je neporažena ostala še proti nekoliko skromnejšima Luksemburgu in Ferskim otokom. Izgubila je 26. aprila 2001 na prijateljski tekmi na Danskem z 0:3 in potem igrišče sklonjenih glav ni zapustila vse do 12. februarja 2002, ko je z 1:5 izgubila proti Hondurasu na prijateljski tekmi v Hongkongu. Če te tekme ne bi bilo, bi njen niz neporaženosti trajal kar 12 tekem. Izgubila namreč ni niti naslednje štiri tekme, ki jih je odigrala.

Matjaž Kek, ki do zdajšnjega niza na klopi Slovenije nikoli ni bil neporažen več kot štiri tekme v nizu, kar mu je uspelo dvakrat (daljši je bil njegov rekorden niz brez zmage, ki je dvakrat trajal pet tekem), zdaj poraza v vlogi selektorja ne pozna že šest tekem in ima že naslednji teden priložnost, da niz povleče do osmih tekem. Če bo Slovenija neporažena tudi v zaključku lige narodov, ko jo v nedeljo najprej čaka domač obračun s Kosovom in tri dni pozneje še gostovanje v Grčiji, se bo Kek podpisal še pod drug mejnik.

Prvi mu je že uspel, saj Slovenija po zaslugi Jana Oblaka in Vida Belca gola ni prejela že neverjetnih 549 minut. Resda nasprotniki, kot so San Marino, Azerbajdžan, Moldavija, Kosovo in nenazadnje tudi Grčija niso ravno nogometne velesile, a si dosežek kljub vsemu zasluži globok poklon. Bomo Keku in njegovim čez teden dni ploskali še močneje? To bi pomenilo, da bi izenačil mejnik ob njem edinega selektorja, ki je Slovenijo popeljal na veliko tekmovanje. Če bi Katanca "posnemal" tudi v tem, da bi Slovenijo popeljal na kar dve veliki tekmovanji, bi bilo pa sploh sanjsko. Držimo pesti.