7 let, 12 mesecev

Alžirija Južna Koreja

Nedelja, 22. 6. 2014, 20.35

Halilhodžiću z Alžirijo poseben podvig

Reprezentanca Alžirije je v drugem krogu svetovnega prvenstva (skupina H) v Porto Alegreju premagala Južno Korejo s 4:2 (3:0).

Alžirci, ki so marca v prijateljski tekmi v Alžiru prepričljivo ugnali tudi Slovenijo (2:0), so v dvoboju z Južno Korejo obdržali vse možnosti, za napredovanje v osmino finala. Pred zadnjo tekmo z Rusijo so celo v majhni prednosti pred Korejci in Rusi ter za napredovanje jim v četrtkovem dvoboju z Rusijo v Curitibi (22.00) zadostuje že točka, če si Belgija, ki si je že priigrala napredovanje v izločilni del, v Sao Paolu ne bo privoščila visokega poraza s Korejo. Nedvomno bo zmaga tudi povod za slavje v Severni Afriki, saj so "puščavski lisjaki" dosegli prvo zmago na SP po 32 letih in prvenstvu 1982 v Španiji, ko so ugnali Čile (3:2), tokrat pa so na pragu preboja v drugi del.

Morda bo Alžirija tokrat srečnejša kot v Španiji 1982, saj je bila na pragu drugega dela tudi takrat, a sta ji to s "sramoto iz Gijona", kot so dvoboj z jasnim "paktom o nenapadanju" poimenovali kasneje, preprečili Avstrijci in Nemci.

Prvi polčas je postregel takorekoč z igro na en gol, Alžirija pa je dokazala, da je lahko nevarna tudi za ugledne nogometne tekmece. Ves čas so bili nevarni Alžirci, Korejci pa si priigrali le redke, a po večini nenevarne napade. Že v 4. minuti so imeli Afričani prvo lepo priložnost, kolumbijski sodnik Roldan pa je ocenil, da prekršek Y.G. Kima nad Feghoulijem ni za enajstmetrovko, a bi se lahko odločil tudi drugače. Varovanci nekdanjega jugoslovanskega zvezdnika Vahida Halilhodžića, ki vodi alžirsko ekipo, so korejski gol načeli v 26. minuti, ko je zadel Slimani, le dve minuti pozneje je zmagovalca tekme napovedal Halliche, ki je po kotu kaznoval napako korejskega vratarja. Glede na igro je bil odločilen že gol Djabouja v 38. minuti, podal je Slimani.

Po menjavi strani je bilo jasno, da je korejski selektor Hong našel pravo strategijo za učinkovitejšo igro in Son je v 50. minuti prvi resnejši strel svoje ekipe spremenil v gol. Korejci so še kar napadali in lepo priložnost je imel deset minut pozneje Ki, izkazal pa se je vratar Mbolhi. Zmago Alžirije, ki je postala prva afriška ekipa, ki je na eni tekmi svetovnega prvenstva dosegla štiri gole, je v 62. minuti potrdil Brahimi. Korejci se niso predali, plod tega pa je bil gol Kooja v 72. minuti.