azijsko prvenstvo 2019 Srečko Katanec Katar Japonska

Petek, 1. 2. 2019, 17.03

Azijsko prvenstvo 2019, izločilni boji

Katarci prvaki azijskega pokala

2

Katar | Gostitelji svetovnega prvenstva 2022 Katarc so v finalu azijskega prvenstva premagali Japonsko. | Foto Reuters

Katarska nogometna reprezentanca je zmagovalka azijskega prvenstva v Združenih arabskih emiratih. Katarci, gostitelji svetovnega prvenstva 2022, so v finalu v Abu Dabiju s 3:1 (2:0) premagali Japonsko.

Katarska vrsta, ki so jo pred finalom gostitelji obtožili, da igra z igralcema, ki nimata pravice nastopa (to je azijska zveza zavrnila), ima za sabo najboljši turnir v zgodovini. Že z uvrstitvijo v finale je dosegla največji uspeh (doslej je bilo to peto mesto iz leta 1988), v finalnem obračunu pa je opravila še z Japonsko.

Katar, ki ga vodi španski strokovnjak Felix Sanchez Bas, je na prvenstvu nanizal šest zmag, dosegel 19 golov, prejel pa le enega. V skupini so Katarci premagali Libanon (2:0), Severno Korejo (6:0) in Savdsko Arabijo (2:0). V osmini finala so ugnali Irak Srečka Katanca z 1:0, v četrtfinalu Južno Korejo (1:0), v polfinalu pa je katarska vrsta slavila še proti gostiteljem s 4:0.

Al-Duhail razpoložen tudi v finalu

Tudi v finalni tekmi pa se je izkazal najboljši strelec turnirja, 22-letni v Sudanu rojeni Almoez Ali, ki je zabil že svoj rekordni, deveti gol na prvenstvu. Prvi strelec prvenstva, ki igra za domači Al-Duhail, je bil tudi prvi v finalu, ki se je vpisal med strelce, potem ko je s "škarjicami" premagal Shuichija Gondo.

V 27. minuti je katarsko vodstvo podvojil Abdulaziz Hatim, ki je zadel z roba kazenskega prostora. Japonce, ki so po štirih naslovih prvič izgubili v finalu, je v igro vrnil Takumi Minamino, potem ko je iz bližine zadel v 69. minuti, a japonske navijače je v 82. minuti razžalostil Akram Afif, ki je unovčil najstrožjo kazen. To je z igranjem z roko zakrivil Maya Yoshida.

Katančevi obstali v osmini finala

Na pokalu je sodeloval tudi Slovenec Srečko Katanec, ki je kot selektor vodil Irak. Njegova ekipa je izpadla v osmini finala, v kateri jo je izločil finalist prvak.